Çanakkale Gezilecek ve Görülecek Yerler

Gelibolu Yarımadası: Baştan sona anıtlar ve şehitliklerle dolu, ayrıca doğanın en güzel hallerini göreceğiniz büyüleyici bir nokta Gelibolu Yarımadası. Tarihi milli park özelliği taşıyan yarımadaya yıl içerisinde binlerce turist akın ediyor. Çanakkale Şehitler Abidesi, Çimpe Kalesi, Kilitbahir Kalesi, Gelibolu Mevlevihanesi, küçük binalarda yer alan ve Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış eşyaların, silahların, mermilerin sergilendiği birçok müze gezebilirsiniz. Ayrıca gezdiğiniz her yer Çanakkale Boğazı’nın serin sularını görebileceğiniz noktada.

Truva Antik Kenti: Dünyanın en ünlü antik yerleşim alanlarından biridir Truva. Köklü tarihinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Fakat günümüzde Truva denildiğinde akla ilk gelen Paris ve Helen aşkı oluyor. 10 yıl süren büyük bir savaşa tanıklık etmiş olan antik kentte birçok kalıntı günümüze kadar gelebilmiş. Çanakkale gezilecek ve görülecek yerler arasındaki Truva Antik Kenti´nde ilk olarak girişteki Truva atına çıkmalısınız. Sonrasında kalıntıları teker teker gezebilirsiniz. Truva’nın girişinde Müzekart satın alınabiliyor.

Assos: Denize girmek, tüm stresinizi üzerinizden atmak, doğanın içinde kaybolmak istiyorsanız Assos en doğru adreslerden biri. Sadece doğa değil, tarihin de derin izleri bulunuyor Assos’ta. Assos Athena Tapınağı, Behramkale Köprüsü, Assos Antik Kenti bölgedeki gezmeniz gereken önemli noktalar.

Müzeler: Zengin bir tarihe sahip olan Çanakkale’de müze sayısı oldukça fazla. Hangi bölgede olursanız olun size yakın bir müze mutlaka olacak. Fakat bazıları var ki, koleksiyon parçalarıyla öne çıkıyor. Çanakkale Şehitler Abidesi Harp Müzesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Kabatepe Müzesi, Bakkal Salim Müzesi, Çanakkale Kent Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi ve Halim Bey Konağı Kent Müzesi, Çanakkale’de öncelik vermeniz gereken müzeler arasında.

Koylar ve Plajlar: Her mevsim ziyaret edilen Çanakkale’de denize gireceğiniz birbirinden güzel koy ve plajlar bulunuyor. Çoğu popüler olduğu için oldukça kalabalık, bazıları ise doğanın içinde gizlenmiş sadece az sayıdaki müdavimleriyle yaz sezonunu sakin geçiriyor. Habbele Plajı, Ayazma Plajı, Akvaryum Koyu ve Sulubahçe Koyu gibi Bozcaada’nın en popüler yerlerini tercih edebilir; Gökçeada’daki Aydıncık Plajı, Assos’taki Sivrice Koyu ve Gelibolu’daki Anzak Koyu´nda da denize girebilirsiniz.

Çanakkale Yapılacak Aktiviteler

  • Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklere 1 gün ayırın.
  • Plajlarda denizin tadını çıkararak tüm yorgunluğunuzu atın.
  • Kaz Dağları’nda trekking yapın.
  • Gökçeada’da çamur banyosu yapın.
  • Dalış için Bozcaada ve Gökçeada koylarını tercih edin.
  • Assos’ta gün batımını izleyin.
  • Çanakkale’de Ne Yenir?

    Akdeniz ve Ege mutfağının sentezlendiği Çanakkale’de ot yemekleri, zeytinyağlılar ve deniz ürünleri ön planda. Ayrıca hayvancılığın aktif olarak yapılmasından dolayı süt ve süt ürünlerinin de ayrı bir yeri var Çanakkale yöresel yemeklerinde. Mevsimine göre balık çeşitleri, bakla keşkeği, hıdrallez yahnisi, sardalya dolması ve piruhi, Çanakkale mutfağının en seçkin yemekleri olup, şehrin her noktasındaki restoranların mönüsünde bulunuyor.