Bursa Gezilecek ve Görülecek Yerler

Cumalıkızık: Bursa’nın en eski yerleşim alanlarından biri olan Cumalıkızık Köyü, il merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta… Köy halkı zaman geçtikçe Bursa’nın merkez ilçelerine yerleşerek köyü terk etmiştir. Günümüzde turistlerin yoğun ilgisini gören Cumalıkızık, son yıllarda sinema sektörünün ilgisini çekmiş, birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış bir bölge.

Trilye: Hem günübirlik hem de birkaç gün kalıp tatil yapabileceğiniz, baştan sona keşfedilmesi gereken bir yer Trilye. Uzun bir dönem Rum halkının yaşadığı bir bölge olan Trilye’deki kiliseler ve camiler gerçekten görülmeye değer nitelikte. Günün ilk saatlerinde Trilye Plajı’na gidebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bursa gezilecek ve görülecek yerler listenize Trilye´yi mutlaka dahil etmelisiniz.

Uludağ: Özellikle kış turizminde önemli bir yere sahiptir Uludağ. Karların yağmasıyla birlikte beyaza bürünen Uludağ Kayak Merkezi, yöre halkı tarafından günübirlik tercih edilirken, uzak şehirlerden gelenlerin uzun bir süre tatil yaptığı bir noktadır. Uludağ otelleri özellikle kış mevsiminde doluluk oranına ulaşıyor. Tatilinizi Uludağ’da geçirmeyi planlıyorsanız Uludağ otel fiyatlarını inceleyip, erken rezervasyon yaptırmalısınız. Uludağ Milli Parkı’nı baştan sona gezmeyi ve Softaboğan Şelalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Türbeler ve Camiler: Tarihi zenginliğiyle göz dolduran Bursa’da türbe ve camilerin sayısı bir hayli fazla. Yıl içerisinde gelen turistlerin büyük bir kısmı sadece türbe ve camileri ziyaret ediyor. Yeşil Türbe, Yeşil Camii, Bursa Ulu Camii, Yıldırım Türbesi, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Camii ve Türbesi, Hatuniye Türbesi, Şehzade Mahmut Türbesi, Kara Mustafa Paşa Türbesi, Hamza Bey Türbesi, Kırgızlar Türbesi ve Üftade Camii, Bursa gezilecek yerler listenize dahil olabilecek yerler...

Kilise ve Sinagoglar: Birçok medeniyetin izlerini taşıyan Bursa’da camiler ve türbeler dışında kilise ve sinagogların da sayısı oldukça fazla. Tarihi yapılara ilginiz varsa İznik’teki Aziz Tryphonos Kilisesi, Koimesis Kilisesi, Mudanya’daki Kemerli Kilise, Kumyaka Taxiarchoi Kilisesi, Dereköy Kilisesi, Apostoloi Kilisesi ve Osmangazi’deki Geruş Sinagogu gezi listenize ekleyebileceğiniz yapılar arasında.

Kaplıcalar: Bursa, termal turizmin de önemli kollarından biridir. Ülkemizin en rağbet gören kaplıcalarına sahiptir. Bursa otellerinde konakladığınız tatilinizde şehrin kaplıca bölgelerine yolculuklar yapabilirsiniz. Hatta Bursa termal otellerinde kalarak şifalı suların tadını istediğiniz an çıkarabilirsiniz. Mustafa Kemal Paşa’daki Tümbüldek Kaplıcaları, Orhangazi’deki Keramet Kaplıcaları ve Oylat Kaplıcaları tercih edebileceğiniz termal bölgeler.

Doğal Güzellikler: Şehrin her noktasında doğanın farklı yüzlerini görmek mümkün. Köyleriyle, şelaleleriyle, parkları ve bahçeleriyle doğa yürüyüşleriniz sırasında dinlenme fırsatı verir Bursa. Kestel’deki Saitabat Şelalesi, Karacabey’deki Dalyan Gölü, İznik’teki Sansarak Kanyonu, İznik Gölü, Osmangazi’deki Reşat Oyal Parkı, Botanik Park, İnegöl Ormanları, Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarası Bursa’nın gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinden birkaçıdır.

Bursa Yapılacak Aktiviteler

  • Hangi mevsimde olursanız olun, Uludağ Milli Parkı’nı mutlaka keşfedin. Kış mevsiminde Bursa’da olacaksanız, Uludağ Kayak Merkezi’nde beyaz karların tadını çıkarın.
  • Tarihi Bursa Kapalı Çarşı’da alışverişe çıkın. Hediyelik eşyalar, havlular, ipek ürünler arasında rengarenk bir alışveriş sizleri bekliyor Bursa Kapalı Çarşı’da.
  • Pek çok hastalığa şifa olan Bursa kaplıcalarına vakit ayırın.
  • Tophane’de kahve molası verin. Bursa’yı tepeden izleme şansı yakalayacağınız Tophane’de yüzyıllık ağaçlar size eşlik edecek.
  • Bursa’da Ne Yenir?

    Bursa yöresel lezzetleri oldukça zengin yemeklerden oluşuyor. İnegöl köfte, Bursa iskender, ciğer kebabı, Bursa kısırı, Bursa lokumu, kestane şekeri, süt helvası, Bursa güveci, incir dolması, kavata yemeği ve kestane yemeği Bursa’da yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin birkaçı… Bursa restoranlarında dilediğiniz yemekleri damağınızla buluşturabilirsiniz.