Datça’da Gezilecek Yerler

Koylar ve Plajlar: Datça, dünyaca ünlü koylara ve büklere ev sahipliği yapmaktadır. Palamutbükü, Ovabükü, Kızılbük ve Hayıtbükü’nün yanı sıra; Bencik Koyu, Kargı Koyu gezip görmeniz gereken noktalardan birkaçıdır. Bahsettiğimiz bu noktalar bakir doğasıyla günümüze kadar gelmeyi başarmış durumda olup, denize rahatlıkla girebileceğiniz yerlerdir. Plajlarının çoğu ise Mavi Bayrak ödülü almıştır.

Knidos Antik Kenti: Knidos Antik Kenti, Datça Yarımadası’nda varlığını sürdürmüş olan Dorlar tarafından kurulmuştur. Datça’nın 1,5 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer alan antik kentte birçok kalıntı yer alıyor. Yapılan arkeolojik araştırmalarda kentin sanat ve bilimde ilerlediği bilgisi ortaya çıkmıştır. Hatta astronomi ve matematik bilimci Eudoksus, İskenderiye Feneri’nin mimarı olan Sostratos ve doktor Euryphon, antik Knidos şehrinde yaşamıştır. Datça gezinizde Knidos’un tarihine ışık tutan yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Apollon Kutsal Alanı: Emecik Köyü çevresinde yer alan Apollon Kutsal Alanı’nda yıllardır kazı çalışması sürüyor. Knidos Antik Kenti’nin yakınında yer alan Datça Apollon Tapınağı, Yukarı Teras, Aşağı Teras, Helenistik Dor Tapınağı gibi yapılar görülmesi gereken yerler arasındadır.

Can Yücel Evi: Ünlü şair Can Yücel’in Datça’daki evini ziyaret edebilirsiniz. Can Yücel Sokak’ta yer alan evde şairin kişisel eşyaları ve kütüphanesini gezerken şiir dolu bir atmosferin içinde bulacaksınız kendinizi.

Kızlan Köyü: Datça ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Kızlan Köyü, Ege Denizi’ne bakan yüzüyle görülmesi gereken noktalarından biri. Yöre halkının sıcak gülümsemesiyle karşılaşacağınız köyde yürüyüş parkurları bulunuyor.

Gebekum: Datça’nın en ünlü noktalarından biri de Gebekum’dur. Bir dönem inşaatçılar bölgeden kum temin edermiş. Fakat Gebekum’un kumları değerli olduğu için bu durum yasaklanmış. Bir tür mikroorganizmanın kumları yiyerek yeni kum üretmesinden gelir Gebekum’un değeri. Gebekum, Datça gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edebileceğiniz noktalar arasındadır.

Datça’da Neler Yapılır?

  • Datça’dan kalkan tekne turlarıyla yakın koyları gezin.
  • Dalış, Datça’nın en keyifli aktivitelerinden biri. Birçok noktada dalış yapabilme imkanınız bulunuyor Datça’da. Dalış meraklılarının ilk tercihi ise Üç Kayalar oluyor.
  • Datça’da alışveriş yapacağınız birçok nokta bulunuyor. Özellikle cumartesi kurulan pazar, turistlerin ilgisini çeken alışveriş noktasıdır. Yöresel lezzetlerin yanı sıra Datça yöresine ait el işi oyalar ve kilimlere de göz atmanızı öneririz.
  • Datça‘da Ne Yenir?

    Kısaca “ 3B” olarak adlandırılan balık, badem ve bal oldukça ünlüdür Datça´da. Yöreye özgü lezzetler arasındaki; kışıyak, lokum pilavı, karaville, könger, tilki kavurma ve ilabada dolmasını Datça restoranlarında deneyebilirsiniz. Bunların yanı sıra sebze ve et yemekleri de ayrı bir tat bırakacak damağınızda. Datça yemekleri her damağa hitap etmektedir.