İğneada Gezilecek ve Görülecek Yerler

İğneada Longoz Ormanları: Dünyada eşine az rastlanır bir doğal güzelliğe sahiptir İğneada. Longoz ormanlarıyla göz dolduran, bahar mevsiminin en çok ziyaret edilen bölgesidir. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle de hafta sonları gezginlerin, şehir karmaşasından kaçmak isteyenlerin ve huzur arayanların ilgi gösterdiği bir nokta haline gelmektedir. Kış ve ilkbahar aylarında ormanın suyla çevrelendiği longoz, aynı zamanda milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Fauna ve flora açısından zengin olan İğneada Longoz Ormanları; fotoğraf çekimleri, trekking ve kamp için de sıklıkla tercih ediliyor.

Beğendik Köyü: İğneada ile arasında yaklaşık 14 kilometre uzaklık bulunan Beğendik, Karadeniz’in en batı ucunda yer alan küçük bir köy yerleşkesidir. Beğendik Köyü’nün doğası, sahil kıyısı, hiç alışık olunmayan bir güzelliğe sahip. Denizi çok kalabalık olmadığı için köyde yüzmek oldukça keyifli. Köyde konaklama tesisi bulunmadığı için genellikle günübirlik ziyaret ediliyor.

Dupnisa Mağarası: Demirköy’ün Sarpdere Köyü sınırlarında bulunan Dupnisa Mağarası, İğneada gezilecek ve görülecek yerler listelerinde mutlaka olmalı. Trakya’da turizme açık tek mağara olan Dupnisa Mağarası, iki kat ve üç mağaradan oluşuyor. İçerisinde ise bir yeraltı nehri akmakta…

İğneada Yapılacak Aktiviteler

  • İğneada’nın el değmemiş doğasında uzun yürüyüşler yapın. 20 kilometrelik kumsalında hem güneşlenin hem de denizin tadını çıkarın.
  • Doğa fotoğrafları çekmek için İğneada Longoz Ormanları ve Beğendik Köyü’nü tercih edin.
  • İğneada Longoz Ormanları’nda fayton ve bisiklet turlarına katılın.
  • Kıyıköy’deki restoranlarda balık ızgara yemeden evinize dönmeyin.
  • İğneada’da Ne Yenir?

    İğneada, bir balıkçı limanı olduğu için balık çeşitleri ve deniz ürünlerini bol bol tüketebileceğiniz salaş restoranlara sahip. Mevsimine göre palamut, kalkan, hamsi, mezgit ve istavrit gibi balık çeşitlerinin tadına bakabileceğiniz restoranların geneli İğneada Limanı’nda, bazıları ise Kıyıköy’de yer alıyor. İğneada gezinizde; kırlangıç buğulama, tava kefal ve midye tavanın yanı sıra meze ve salata çeşitlerini deneyebilirsiniz.