Konum Bilgileri
Yenidoğan mah. 1195 sok. No:2 Yenişehir - Konak / İZMİR
Mevkii: Yenişehir
Kampanyalar
TatilBudur'dan Maximum Kart ile şimdi al, 5 ay sonra öde!

TatilBudur'da %50'ye varan indirimlerle Efsane Şubat Fırsatları başladı. Üstelik Maximum Kart'a özel 3,6 ve 9 taksitli (Kıbrıs Otelleri için sadece 3 taksitli) rezervasyonlarınızın ödemesini 5 ay erteleyebilirsiniz.

kampanya şartları
TatilBudur'dan World Kart ile şimdi al, 4 ay sonra öde!

TatilBudur'da %50'ye varan indirimlerle Efsane Şubat Fırsatları başladı. Üstelik World Kart'a özel 3, 6 ve 9 taksitli rezervasyonlarınızın ödemesini 4 ay erteleyebilirsiniz.

kampanya şartları
Genel Özellikler

İzmir de ki eviniz Kocaman Otel, Kocaman Şirketler Grubu’nun bir halkası olup 1988 yılında kurulmuştur; profesyonel hizmet anlayışı ile Türk Turizmine gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından gelen misafirlerimize yıllardır en iyi şekilde hizmet etmeyi prensip haline getirmiştir.

Ege’nin incisi İzmir’in Şehir merkezindeki en hareketli ilçelerinden Konak’a bağlı olan ve Yenişehir semtinde bulunan üç yıldızlı Kocaman Otel,
Şehir merkezinde olup Basmane, Çankaya ve İzmir Enternasyonel Fuarı’na
5 dkyürüme mesafesindedir;

Hisarönü, Tarihi Kemeraltıçarşısı, Havra sokağı, Kızlarağasıhanı,
Pasaport iskele, Saat kulesi vb istikametlere araba ile 3 dk,
Metro –İzban–Tramvay –Otobüs vb araçlar ile 5 dk,
Yürüme mesafesi ile 10 dk uzaklıkta;

Alsancak, Cumhuriyet meydanı, Kıbrıs şehitleri cad, Gazi kadınlar sokağı, Kordon sahil boyu, Liman vb istikametlere araba ile 5 dk,
Metro –İzban–Tramvay –Otobüs vb araçlar ile 10 dk,
Yürüme mesafesi ile 15 dk uzaklıkta olup;

Şehirlerarası otobüs (otogar) terminaline 6 km,
Adnan menderes hava alanına ise sadece 14 km uzaklıktadır.
(Hava alanından İzban ile Otelimize Kemer durağında inerek tek vesait ile gelebilirsiniz.)

İzban istasyonu bitişiğimiz de olup 1 dk yürüme mesafesindedir;
İzmir Metro istasyonu ise tam karşımızda olup sadece 3 dk yürüme mesafesindedir.

Toplam da 62 odası ve 144 Yatak kapasitesine sahip olan Kocaman Otel misafir memnuniyeti odaklı çalışarak kalitesini her geçen gün daha da çok arttırmakta ve gelen misafirlerimize evinizde ki rahatlığı ve huzuru sunmaktadır.

Her türlü konforunuz düşünülerek sizler için otelimizde kullanıma hazır;

2 adet Suit oda,
12 adet Aile odası,
48 adet Standart oda konsepti bulunmaktadır.

Ayrıca tüm odalar da; Lcd televizyon, uydu yayını, minibar, split klima, banyo, duş, wc, terlik, duş şampuanı, saç kremi, vucütşampuanı, sabun, saç kurutma makinesi, telefon, çalışma masası, sandalye, gardrop, sigara içilmeyen odalar, odalarda isteğe bağlı günlük gazete mevcut olup ekstra olarak minibarlarda (günlük ücretsiz 2 adet 0.50lt pet su), balkon (genelinde mevcut), zemin parke, yangın alarmı ve tüm odalarda ücretsiz wi-fi bağlantısı bulunmaktadır.
Mükellef açık büfe kahvaltısı ve ücretsiz özel otoparkıyla hizmetinizdedir.

Konum ve Alan olarak;

Tesis girişinde taksi durağı 24 saat siz değerli misafirlerimize hizmet vermektedir.

Ayrıca otelin önünden her 5 dakikada bir Metro –İzban–Tramvay –Otobüs –Dolmuş vb toplu taşıma araçları geçmektedir.

 

 

Gezilecek Yerler ve Mekanlar;

 

1.İzmir Konak Çarşısı ve Saat Kulesi

Zevkli bir gezintiyle şehri keşfetmeye İzmirlilerin buluşma noktası Konak Meydanı’ndan başlayın. Yürüyerek gezilecek birçok yere de yakın. İzmir’in kalbi meydan her daim hareketli ve kalabalık. Meydanın tam da ortasında yer alan, şehrin simgesi İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmış. 25 metre boyundaki 4 çeşmeli kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi.
Saat yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışıyor. Meydanda yer alan İzmir’in güzel camilerinden, 18. yüzyıldan kalma sekizgen mimarili Konak Yalı Camii ise göz alıcı Kütahya Çinileri ile meydanın bir başka yıldızı. Meydanın Varyant’a çıkan yokuşun başında ise görmeniz gereken 2 güzel müze var.

 

 

2. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Körfez’e karşı kurulu, tarihin eski çağlarına bir yolculuğa çıkartan Arkeoloji Müzesi ile Etnografya Müzesi, Konak’ta Körfez’e nazır Bahribaba Parkı içinde, ulaşılabilirlik açısından oldukça kolay bir yerdeler. Etnografya Müzesi, 1831’de vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş. Daha sonra kimsesiz Hıristiyan çocuklarını konuk etmiş. İzmir’in ilk eczanesini tasvir eden canlandırma ile nazar boncuğu yapımını anlatan odaları gezin. Bayraklı (Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege’nin antik yerlerindeki kazılardan çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesinde Batı Anadolu tarihine ışık tutuyor. ‘Bronz Koşan Atlet Heykeli’ ile birlikte ‘Bronz Demeter Heykeli’ müzenin en ilgi çeken eserlerinden. Roma Dönemi’ne tarihlenen mermer ‘Androklos Heykeli’nin’ ise Efes’in kurucusu Androklos’a ait olduğunun düşünülüyor.

 

 

3. Kemeraltı Çarşısı

İki yüz yıl önce Batılı gezginler tarafından “Akdeniz’in mücevheri” olarak tanınan İzmir’in kalbi Kemeraltı, İzmir gezilecek yerler denince akla gelmesi gereken ilk yerlerden. Şehrin tarihi, kültürel ve mimari öğeleri, hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleriyle eski şehir dokusunu yaşatan bir semt burası. Geçmişte Şadırvanaltı Cami ve Havra Sokağı arasında uzanan sokakların üstü örtülü olduğundan Kemeraltı adını buradan alıyor. Tabelaların ve diğer binaların arasına sıkışıp kalmış olsa da bölgede çok sayıda görmeye değer han var. Bir çoğu metruk durumda.

İzmir’in en eski ve hala ayakta olan çarşısı, kentin belleğinin saklı olduğu Milli Kütüphane, sanatseverlerin buluştuğu Devlet ve Opera Balesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde. Kemeraltı’nın önemli tarihî yerlerinden Kızlarağası Hanı‘nı başlıbaşına bir hazine. Üst katına çıkın, antika dükkanlarına, sahaflara, plakçılara ve diğer dükkânları gezin. Uzun ve keyifli bir gezintiden sonra hanın avlusunda, kumda fincanda pişirilen kahveyi yudumlamak bir İzmir gezisi klasiği. Kızlarağası Hanı, bitişiğindeki Hisar Camisi’ni de görün ve Hisarönü’nü dolaşın. Kemeraltı’nın sonunda Havra Sokağı‘nı da gezip Agora’ya geçin.

 

 

4. Hisar Camisi – İzmir

Hisar Camisi, 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılmıştır. İzmir’in en büyük ve gösterişli camisidir. Merkezî bir kubbe ve bunun etrafında yer alan küçük kubbelerle örtülü bir harim mekânı (ibadet edilen asıl mekân) ile kubbeli bir son cemaat yerinden oluşmaktadır.

Yenilenen minaresi ile cami, klasik dönem Osmanlı camilerinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Cami içindeki kalem işi süslemeleri, hat sanatının inceliklerinin sergilendiği panolar ve mihrap-minber işçiliği Türk sanat zevkinin en iyi örneklerindendir. Cami 1813, 1881, 1927 ve 1980’li yıllarda onarım görmüştür.

 

 

5. Agora

İzmir’in antik ismi Smyrna. MÖ 4 yüzyılda Büyük İskender zamanında şehir antik dönemdeki Smyrna’dan Kadifekale’nin kuzey yamacına taşındı. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. Toprak altındaki varlığı ancak 1927’de keşfedilen Agora, yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi ve kazı başlanması sonucu ortaya çıkarılmış.

Günümüzde görülen kalıntılar MS 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi Agorasına ait. Antik bölgeden çıkarılan önemli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Her gün 08.00-17.00 arasında ziyarete açık. Gezmek için 20 dakikanızı ayırmanız yeterli. Agora’dan Kadifekale’ye geçin. Agora’dan Kadifekale’ye yürümek yarım saati bulsa da siz iyisi mi bir taksiye binin.

 

 

6. Kadifekale

Tepeden İzmir’e bakan, bir yerlerinde Büyük İskender’in bir ağacın altında uyuduğunun söylendiği yer burası. İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede yer alan Kadifekale, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos tarafından kurulmuş. Efsaneye göre, Büyük İskender’in rüyasında gördüğü iki Nemesis (koruyucu ruhlar), kendisinden yeni İzmir (Smyrna) kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını ister. Pagos Tepesi’nde yeniden kurulan Smyrna, döneminin en büyük şehirleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak düzeye gelir. Bugün Kadifekale gecekondularla çok dar bir alana sıkıştırılmış olsa bile hâlâ manzarasının görkeminden bir şey yitirmiş değil.

Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı var. Kadifekale’nin girişindeki İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay içmeyi unutmayın.

 

 

7. Aziz Voukolos Kilisesi

Symrna’nın ilk piskoposları’ndan St. Boukolos’un (Aziz Vukolos, Aziz Ayavukla) adına yapılmış Aziz Vukolos Kilisesi, Rum kesiminin nüfusunun yoğun olduğu dönemin bir eseri. Misyonunu 1922’ye kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir’den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş. 1924 ‘te Atatürk’ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüş, yani zamanın arkeoloji müzesi.

Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değişerek Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet vermiş. Uzun yıllar harap halde kalmış kilise nihayet 2010 yılı sonunda restore edilmiş olarak hizmete açılmış. Kilise bugün çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılıyor. Kilisenin hemen karşıdaki binada İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne ait Basın Müzesi’ni de görün.

 

 

8. Radyo ve Demokrasi Müzesi

Aya Vukla Kilisesinden Basmane Garı yönüne 5 dakika ilerlediğinizde karşınıza Konak Belediyesi’ne ait Radyo ve Demokrasi Müzesi çıkıyor. Çok fazla zamanınızı almadan görebileceğiniz ilginç bir müze. Siyasi ve tarihi müzeler kategorisinde Avrupa’nın en iyi 16 müzesi arasında yer alıyor. Basmane semtinde yer alan müzede, radyoların sergilendiği ve ortada interaktif bölümün yer aldığı, 6 galeri var.

Karanlık ve baskıcı darbe yılların psikolojisi yansıtıldığı bölümleri görün. Dönemlere göre ayrılan bölümlerde, o dönemin önemli siyasi veya sanat aktörlerinin ses kayıtlarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca dünyadaki genel siyasi atmosferlerin ve önemli radyo olaylarının anlatıldığı bilgi panoları ve o döneme dair önemli görseller yer alıyor.

 

 

9. St. Polycarp Kilisesi

İzmir, geçmişte farklı cemaat ve dinlerin yan yana ve uyum içinde yaşadıkları bir şehirdi. Bugün İzmir’in renkli kültür mozaiği sona ermiş gibi olsa da geride az da olsa bir şeyler kalmış. Bunlarda biri de İzmir’in Koruyucu Aziz’i Aziz Polikarp adına adanan St. Polycarp Kilisesi. Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı 13. Louis’in iradesi ile 1625’te inşa edilmiş. Hristiyanlığın o zamanın Roma İmparatorluğu’nda yayılmasında kilit rolü üstlenen Tarsuslu Aziz Pavlus ilk öğrencilerinden Aziz Polikarp, Hıristiyanlığı İzmir’de yaydığı gerekçesiyle Kadifekale eteklerindeki Roma Stadyumunda yakılarak öldürülmüş. Bu trajik son asırlarca unutulmuyor ve azizin adı kiliseye verilerek yaşatılıyor. İzmir’in bu en eski katolik kilisesi Pazar hariç, her gün saat 15:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Kapı genelde kapalı olduğundan zile basın, ancak genelde sadece gruplar için kapı açılıyor. Kilise ziyareti sonrası Pasaport Vapur İskelesi ve oradan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyün.

 

 

10. Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı

İzmir’in simge yapılarından Pasaport Vapur İskelesi deniz kenarında bir mola verebileceğiniz en güzel yerlerden. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Pasaport rıhtımında, İzmir Körfezi manzarası eşliğinde çay, kahve ve nargile içmek tavla oynamak bir ritüel. İzmir’in en eski gümrük binalarından biri olan Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Alsancak, Göztepe, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda İzmir’de gün batımınınen güzel izlendiği yerlerden.

Cumhuriyet Meydanı ise resmi törenlerin gerçekleştirildiği önemli bir meydan İzmir için. İstanbul’un Taksim Meydanı’na karşılık geliyor diyebilirim. 1922 yangını sonrasında İzmir’in yeniden inşası sırasında burası planlanmış. Yangında İzmir’in önemli bir bölümü yok olmuş, 20-25 bin civarında yapı yanmış. İtalyan heykeltraş Canunica’nın eseri Atatürk Anıtı ve Meydan, asırlık kentin yeniden kuruluşunun en önemli sembollerinden.

 

 

11. İzmir Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil şeridi Kordon, eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı en keyifli yerlerinden. İyot ve deniz kokusu iliklerinize nüfuz ederken, masmavi İzmir Körfezine nazır çimlere yayılmış gençleri, bisikletiyle dolaşan İzmirlileri görürsünüz. İzmir’de dört mevsim gelmekten en çok keyif aldığım yer burası benim. Yazı, kışı birbirine karışan İzmir’de yaz akşamüstlerinde bir başka güzel olur. Şiir ve şarkılara konu olmuş Kordon’da çimenlere yayılıp, görebileceğiniz en güzel gün batımlarından birine kendinizi hazırlayın. İzmir ruhunu en iyi yaşatan yerlerin başındaki Kordon, akşam yemekleri için şahane bir yer. Kordon boyunca Keyifli sofralar sunan pek çok restoran var. Ege’nin zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle tanışmak şart. İzmirliler gece eğlencesini sever, o yüzden akşamları iyi mekanlarda yer bulmak zor olabilir. Gündoğdu Meydanı‘ndaki Atatürk Müzesi ve Kordon’da yer alan Arkas Sanat Merkezi’ni görmeniz gereken önemli yerler.

 

 

12. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Alsancak, Kordon’un arka paralelinde yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, şehrin en hareketli bölgelerinden biri. İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzetilir genelde. Bu sokağın sağında ve solunda uzayan ara caddeler son 10 yıldır çok hızlı bir değişim geçirdi. Burada her türlü mekâna rastlayabilirsiniz. Yeni nesil cafelerden, restoranlara ve alışveriş mağazalarına, İzmir’in hareketli gece hayatına ev sahipliği yapan barlara kadar çok çeşitli mekanlar bu sokaklar boyunca sıralanıyor. Kordon’da güneşi batırıp, iyi bir akşam yemeği yedikten sonra şehrin capcanlı bu ara sokaklarına dalın. Konak Belediyesi’nin tematik butik müzelerinden Mask Müzesi ve Neşe ve Karikatür Müzesi ilginizi çekebilecek Kordon’a yakın yerler.

 

 

13. İzmir Tarihi Asansör

İzmir’de, huzurun vücut bulduğu bir olan Tarihi Asansör, 1900’lü yıllarda Musevilerin yoğun olarak yaşadığı semt Karataş’ta bulunuyor. Asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını rahatça çıkabilmek için inşa edilmiş. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. İş adamı Nesim Levi, ulaşımı kolaylaştırmak için asansörü yaptırmış.
Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi. İzmir’in en güzel körfez manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisi burası. Hele günbatımlarında tarifsiz bir atmosferi var. Romantiklerin akşam saatlerinde uğrak bir yeri. Akşam yemeği için veya bir kahve içimine bile olsa uğrayın. Tarihi Asansörün korkuluklarından körfeze bakın.
İzmir Asansör’ün hemen önünde uzanan Dario Moreno Sokağı, İzmir’in en şirin sokaklarından biri. İzmir’in deniz kokan sokaklarından başlayan trajik hayatı Fransa’nın Cannes şehrine ve Beyazperde’ye kadar uzayan müzisyen ve oyuncu Dario Moreno’nun bir ara yaşadığı ev yenilenerek Dario Moreno Sanat Merkezi olarak şehre kazandırıldı.

 

 

14. İzmir Doğal Yaşam Parkı

Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında İzmir Doğal Yaşam Parkı, doğaya ve hayvanlara olan özleminizi gidermek için görmeniz gereken yerlerden. Çiğli Sasalı’da 2008’de hizmete giren park, 425 bin metrekare yeşil alanda, 130 tür ve 1500 yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor.
Hayvanların doğal ortamlarındakine benzer barınaklar hazırlanmaya çalışılmış. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvanların yavruları yakından görülebiliyor. Ayrıca 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türü de var. Yağmur ormanlarının atmosferini ve canlı çeşitliliğini hissedebileceğiniz Tropik Merkez özel bir yere sahip. Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, mutlaka İzmir gezilecek yerler listenizde olsun. İzmir Kuş Cenneti ise 2 km kadar ötenizde yer alıyor. Vaktiniz varsa oraya da gidin.

 

 

15. İzmir’in Meşhurları: Boyoz, Midye Dolması, Mezeler ve Lokma

 

Boyoz, İzmir damak tadıyla özdeşleştiği için İzmir böreği olarak söyleniyor. Ayrıca başka bir yerde de yapılmıyor.
Midye dolma yemek isterseniz de Kemeraltı’nda Midyeciler Sokağı bulunuyor.
Mezeler de oldukça çok. Lokma da İzmir’in bir diğer lezzeti.

 

 

16. ATATÜRK Müzesi

Kordon’da yer alan ve 1880’de ev olarak inşa edilen müze binası, Eylül 1922’de devletin mülkiyetine geçti. Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi için şehre gelen Mustafa Kemal Atatürk, binayı çalışma ofisi olarak kullandı. Kongreden sonra binadaki karargâh taşındı ve devlet binayı otel olarak hizmet vermesi için kiraya verdi. Haziran 1926’da Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte İzmir ziyareti sırasında Naim Palas adlı bu otelde konakladı. Aynı yıl 13 Ekim’de İzmir Belediyesi binayı satın aldı ve Atatürk’e armağan etti. 1930-1934 arasında Atatürk, İzmir’e beş kez geldi ve her defasında bu binada kaldı. 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün ölümünün ardından bina, kız kardeşi Makbule Atadan’a miras kaldı. İzmir Belediyesi, 25 Eylül 1940’ta binayı kamulaştırdı ve Atatürk’ün İzmir’e gelişinin on dokuzuncu yıl dönümü olan 11 Eylül 1941’de müze olarak açtı.

Müzenin adı 5 Ekim 1962’de “Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi” olarak değiştirildi. Binanın mülkiyeti 28 Aralık 1972’de İzmir Arkeoloji Müzesi’ne geçti. 29 Ekim 1978’de düzenlenerek yeniden açılan müze, “Atatürk ve Etnografya Müzesi” adını aldı. 13 Mayıs 1988’de İzmir Etnografya Müzesi’nin açılmasıyla müzede sergilenen etnografik eserler yeni müzeye taşındı ve müzenin adı “Atatürk Müzesi” hâline geldi. 1999-2001 yılları arasında Kültür Bakanlığı, binada Restorasyon çalışması gerçekleştirdi ve müze 2002’de yeniden açıldı. 2011-2015 yılları arasında bina tekrar restore edildi.

 

 

17. Ahmet Piriştina Kent Müzesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın 1999’da önerdiği Kent Arşivi ve Müzesi’nin projesi, 2000’de hazırlandı. Yapımına 1930’da başlanan müze binası 1932-2001 yılları arasında itfaiye merkezi olarak kullanılmaktaydı. 10 Ocak 2004’te İzmir Kent Arşivi ve Müzesi adıyla açılan müzeye aynı yıl 6 Temmuz’da görevi başında hayatını kaybeden Piriştina’nın adı verildi İzmir tarihi ile ilgili belge ve eserlerin bulunduğu müze, Türkiye’nin ilk kent arşivi ve kent müzesidir. 2018’de müze, Tarihi Kentler Birliği tarafından verilen Arşiv ve Koleksiyon Müzesi Ödülü’nü aldı.

 

 

18. Key Museum

Key Museum, İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan bir otomobil müzesi. 6 Mayıs 2015’te açılan müze, 7.000 m2 alanıyla ve sahip olduğu 130 otomobil ve 40 motosiklet ile Türkiye’nin en büyük otomobil müzesidir. Müzedeki araçların model yılları 1880’lerin sonu ile 2011 arasında değişmektedir.

 

 

19. Alışveriş Merkezleri

Forum Bornova AVM, Ege Bölgesinin ve İzmir’in ilk açık hava alışveriş merkezi. Multi Turkmall tarafından >Bornova, İzmir’de 12 Ekim 2006tarihinde açılan bir açık hava alışveriş merkezidir. Ayrıca Türkiye’deki forum konseptli AVM’lerin ilk tamamlanan projesidir. 2008yılında ICSC tarafından European Shopping Centre Awards finalistlerinden biri olarak Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezlerinden biri olarak seçilmiştir. Ayrıca 2016’da Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından düzenlenen “Solal Pazarlama Ödülleri”nde müşteri hizmetleri kategorisinde “Gümüş Solal Ödülü”ne layık görüldü.
200.000 m²’lik bir alana kurulmuştur. Konum olarak Ege Üniversitesi hastanesi’nin yanında yer almaktadır. Ege mimarisi’ne göre inşa edilen Forum Bornova’da IKEA, Kipa, 123 adet mağaza ve yedi salonlu Cinemaximum sinemaları bulunmaktadır.
2012 verilerine göre Forum Bornova’yı yılda 12 milyon kişi ziyaret etmektedir.

 

Point Bornova AVM, İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan bir gökdelen. 50 katlı ve 200 metre (660 ft) yüksekliğindeki binada bir alışveriş merkezi ve 629 konut yer almaktadır. Avrupa’nın üstü açılır kapanır ilk alışveriş merkezi olan Point Bornova AVM,
27 Kasım 2015’te açıldı.

 

Mavibahçe AVM, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezi. 14 Kasım 2015’te açıldı. EGS Park Mavişehir AVM’nin hemen arkasındadır. Mavibahçe AVM, İzmir’in en büyük çocuk katına ve ilk IMAX sinemasına sahiptir.

 

Agora AVM, 14 mart 2003 tarihinde hizmete giren agora alışveriş merkezi; adını antik çağ’daki çarşı, pazar, ticaret yeri anlamına gelen ‘agora’ dan almıştır. 2003 yılındaki açılışından bu yana müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmetin öncüsü olan alışveriş merkezi, izmir bölgesinde moda ve eğlence anlayışının en dinamik ve yenilikçi adreslerinin başında gelmektedir.
Türkiye ve dünyanın önde gelen markalarını bünyesinde bulunduran 178 mağazası, her yaştan ziyaretçiye uygun oyuncak çeşitleriyle tüm aile bireylerine ve arkadaş gruplarına eğlenceli vakit geçirme imkanı sunan agora eğlence merkezi ve ileri teknoloji sinema salonları ile 7’den 70’e herkese iyi zaman geçirebilecek farklı alternatifler sunan agora avm, izmir’in en büyük alışveriş merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

 

20. İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı, kısaca İzmir Fuarı her yıl Ağustos ve Eylül aylarında genellikle İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ü içine alacak şekilde düzenlenen Türkiye’nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır. Kültür park’ta düzenlenir.

Önceleri bir ay süren ve 20 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen fuarın süresi önce 1979’da ve 1986’da yirmi güne, 2004’te ise on güne indirildi. İzmir Enternasyonal Fuarı günümüzde, İzmir Kültürpark’ta yer alan pek çok fuarcılık etkinliğini düzenleyen İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ) tarafından organize edilmektedir.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nı İzmir’de düzenlenen diğer fuarlardan ayıran özellik, tarihçesinin yanı sıra, belli bir sektör ile kısıtlı kalmayan, ithalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren ve Türkiye piyasasına ilk adımlarını atanlar açısından önem arz eder.

Bölge ve ülke ekonomisine büyük katkısı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin “dünyaya açılan penceresi” sloganıyla ülke tanıtımında ve ikili ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli bir işlev üstlenmektedir. Teknolojinin ve yenilikçiliğin ön plana çıktığı sektörler olan otomotiv, elektrik, elektronik, iş makineleri, gıda ve ambalaj makineleri gibi uzmanlaşmaya dayalı faaliyet alanları fuar etkinlikleri içinde ağırlıklı bir yer işgal etmektedir.

 

 

  • İnternet
  • Split Klima *
  • Otopark
  • Kuru Temizleme *
  • Restaurant & Bar *
  • Su *
  • Müstakil Bahçe *

* ile işaretli özellikler ücretlidir.
Önemli Notlar
Kocaman Hotel
Kocaman Hotel