Amasra Otel Fiyatları

Amasra otel fiyatları, makul seviyelerde bulunuyor. Tatilbudur.com’un düzenlediği farklı kampanyalarla tatilinizi bütçenizi sarsmadan yapabilmeniz mümkün. Amasra butik otelleri gibi çok sayıda farklı konsepte sahip otel, Amasra tatil yerlerinde bulunuyor. İster aileniz, isterseniz arkadaşlarınızla beraber kaliteli zaman geçirebileceğiniz Amasra otellerinde birçok avantaj ve daha fazla tatil yapma fırsatları için web sitemizdeki erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilir, dilerseniz de çağrı merkezimizi arayarak seyahat danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Amasra’da Tatil

Amasra uygun oteller bakımından en çok tercih edilen tatil yerleri arasında bulunuyor. Tatil yaptığınız yerin tarihi geçmişine ve kültürüne önem veriyorsanız, birçok medeniyete ve dine ev sahipliği yapmış bu şehri bir an önce ziyaret etmelisiniz. Dilerseniz Amasra uygun otellerini tercih edin, dilerseniz Amasra butik otellerinden yana tercihinizi kullanın yaz tatilinizi veya hafta sonu tatilinizi en güzel şekilde Amasra’da geçirebilir, zengin otel menüleriyle farklı lezzetler deneyebilir ve birbirinden eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.

Amasra’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasra sahilleriyle dört mevsim doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Eğer deniz tatili sevenlerdenseniz yaz aylarında Amasra’yı tercih edebilirsiniz. Amasra’da birbirinden eğlenceli festivaller, konserler yaz aylarında düzenlenmekte. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettiği şehir, her sene olduğu gibi bu sene de popüleritesini koruyacağa benziyor.

Amasra’ya Ulaşım

İstanbul-Amasra arası araçla 5 buçuk saat sürmektedir. Eğer İstanbul’dan Amasra’ya uçakla gelmeyi düşünüyorsanız; 1 saat 15 dakika içerisinde Zonguldak havalimanına geldikten sonra 34 kilometrelik bir yolculukla Amasra merkezine ulaşabilirsiniz.

Amasra’da Yapılacak Aktiviteler

Tarihe Yolculuk: Tarihiyle süslü yerlerinden müzesi, kalesi, bedesteni, Fatih Camisini gezmeden buradaki turunuzu sonlandırmayın. Yöresel ürünlerinin olduğu özellikle de Çekiciler Çarşısını dolaşmanızda fayda var.

Doğayla Kucaklaşın: Amasra’nın meşhur yarımadasında tekne turlarına katılın. Deniz keyfi arıyorsanız Bozköy ve Çakraz’a gidip doyasıya deniz, güneş, kumun tadını çıkartabilirsiniz. Denizle iç içe geçen bir günün ardından Ağlayan Ağacın bulunduğu bölgeye gidip gidip tavşan adasını ve Atatürk silüetini görebilirsiniz.

Amasra Plajları ve Koyları

Güzelcehisar Koyu: Dünyada sadece 2 ülkede bulunan (Amerika ve Birleşik Devletleri) ‘’Lav Kayaları’’na sahip Güzelcehisar Koyu, el değmemiş bakir doğasıyla adeta bir cennet bir köşe. Bazı bölgelerinde görülen Akdeniz iklimi sebebiyle, mandalina ve limon ağaçlarıyla muhteşem bir doğaya sahip.

Gideros Koyu: Doğanın inanılmaz güzelliğini ve etkileyiciliğini görebileceğiniz Gideros Koyu’na Amasra’ya gelmişken kesinlikle uğramalısınız. İçeri doğru uzanan ve gölü andıran yapısıyla Karadeniz’in en güzel koylarından birisidir.

Akkonak Çötlük Plajı: Amasra’nın doğusunda bulunan Çötlük Plajı, mavi ile yeşilin buluştuğu bir Karadeniz plajıdır. İnsan popülasyonunun az olduğu plaj, sessizlikten hoşlananlar için ideal bir tercih olabilir.

Bozköy Plajı: 2 kilometre uzunluğa sahip plaj, kumsalı ve arkasındaki zümrüt yeşili bitki örtüsüyle doğal bir güzelliğe sahip. Aynı zamanda kampta yapabileceğiniz Bozköy Plajı, huzurla tatili birleştirmek isteyenler için ideal olacaktır.

Amasra’da Gezilecek Yerler

Fatih Cami: 9. Yüzyılda Amasra Kalesi içerisine inşa edilen eski bir Bizans kilisesi olan yapı, Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinin ardından kiliseyken camiye dönüştürülmüştür. Fatih Cami’nde her Cuma ve Bayram namazlarında hutbenin kılıç çekilerek okunması geleneği yaşatılmaya devam ediyor.

Amasra Kalesi: Bizans döneminde inşa edilen kale, Ceneviz ve Osmanlı döneminde ciddi onarımlar görmüştür. Amasra’nın en etkileyici, manzarasının en güzel olduğu noktadır aynı zamanda. Amasra Kalesine çıktığınızda bütün şehrin manzarasını izleyebilir, en güzel fotoğrafları buradan çekebilirsiniz.

Boztepe: En güzel manzaraya sahip duraklardan biriside Boztepe. Doğadan ve Amasra’dan kopamayanların güneşin batışını izledikleri vazgeçilmez bir rota olan alanı mutlaka görülmesi gereken yerler listesine eklemelisiniz.

Kemerdere Köprüsü: Amasra’nın Güney yamacında bulunan Kemerdere Köprüsü’nün, Roma döneminde su yolu kullanımı amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. 2018 yılında restorasyon çalışmasına başlanan köprünün yakın zamanda turizme açılacağı biliniyor.

Kuş Kayası Yol Anıtı: Amasra-Bartın eski yolu üzerinde bulunan Kuş Kayası Yol Anıtı, Türkiye’de bulunan tek Roma dönemine ait yol-dinlenme anıtıdır. Kayaya oyulmuş kartal ve Roma askerlerinin bulunduğu anıt, Amasra’nın saklı tarihi güzellikleri arasında bulunuyor.

Amasra Antik Tiyatro: Yine Roma dönemine ait bir yapı olan antik tiyatro, Aya Yorgi Tepesi’nin güney yamacında bulunuyor. 5 bin kişilik kapasitesiyle muhteşem bir eser olan tiyatronun kalıntıları, henüz restorasyon görmediği için çok net görülememektedir.

Cenova Şatosu: Cenova ailesi tarafından inşa edilen şatonun yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Şatonun göze çarpan en farklı özelliği ise zamanında Amasra’ya egemen olmuş ailelerin armalarının yer aldığı taş bloklardır.

Kemere Köprüsü: Amasra’nın simgesi haline gelmiş Kemere Köprüsü, Roma döneminde inşa edilmiştir. Tarih boyunca Cenevizliler, Bizans ve Osmanlı’nın hakimiyetine geçen ilçe, Karadeniz’in tarihiyle ünlü güzel yerlerinden birisidir.

Amasra’nın Doğal Güzellikleri

Tavşan Adası: Amasra merkezinde konumlanan Tavşan Adası’nda kara ile herhangi bir bağlantı bulunmuyor. Ada ismini uzun yıllar önce yerli halk tarafından adaya bırakılan tavşanların popülasyonunu arttırmasıyla almıştır. Amasra tekne turlarına katılıp şirin tavşanları yakından görebilirsiniz.

Ağlayan Ağaç: Boztepe Adası’nın doğusunda bulunan Ağlayan Ağaç, denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayan bir selvi ağacıdır. Ağaç, topladığı nemi ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur damlası olarak geri verirken muhteşem görüntüler ortaya çıkartıyor. Ağlayan Ağaç’ın bulunduğu tepeden Amasra’nın en iyi panoramasını da görebilirsiniz.

Amasra Milli Parkları

Ahatlar Tabiat Parkı: 2011 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen Ahatlar Tabiat Parkı, Ahatlar Köyü’nde bulunuyor. Birçok bitki, ağaç ve hayvan türünün yaşadığı park, el değmemiş doğasıyla adeta bir oksijen deposu görevini görüyor.

Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı: Amasra Merkez’e 10 kilometre mesafede bulunan Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı, Bartın-Sinop karayolu yakınında bulunuyor. Mağaranın çevresindeki orman alanda meşe gürgen, kayın, kestane gibi ağaçlar bulunmaktadır. 2013 yılında korumaya olan park, Amasra’nın saklı güzellikleri arasında bulunuyor.

Amasra Müzeleri

Amasra Müzesi: Müzenin kuruluşu, belediye binasında küçük bir salonda toplanan eşyaların bir sergi olarak halka açıldığı 1955 yılına kadar uzanıyor. Tek katlı bina, ikisi arkeolojik eserler için ayrılmış, ikisi etnografik öğeler için ayrılmış dört salondan oluşmaktadır. Aynı zamanda müze bahçesinde Helenestik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait taş eserler bulunmaktadır.

Amasra’da Alışveriş

Çekiciler Çarşısı: Tarihi 17.yüzyıla dayanan ağaç oymacılığı zaanatı, bugün Amasra ve köylerinde sürdürülmektedir. Amasra Çekiciler Sokağı’nda; ıhlamur, şimşir, dişbudak, ceviz, kiraz ve kızılağaç gibi ağaçlar kullanılarak yapılan çeşitli süs ve hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.

Galla Pazarı: Kadınlar Pazarı olarak da bilinen Galla Pazarı, Amasra’da geleneksel hale gelmiş her Salı ve Cuma kurulan yerel bir pazarıdır. Yöre kadınlarının ürettiği ve hazırladığı ürünlerin sergilendiği bu pazara uğramadan Amasra gezinizi sonlandırmamanızda fayda var.

Amasra’da Eğlence

Amasra’da Gündüz Eğlenceleri: Amasra Merkezdeki Büyük Liman’da sörf, yelkenli, kano kiralayabilirsiniz. Küçük Liman içerisinde bulunan Direkli Kaya, yazın yüzmek için popüler seçenekler arasında bulunuyor. Aynı zamanda merkezde tekne turlarına katılıp, denizle iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Amasra’da Gece Eğlenceleri: Amasra gece hayatıyla ön plana çıkan bir belde olmasa da yaz akşamları oldukça canlıdır. Sahil ise her zaman kalabalık ve hareketlidir. Genellikle merkez bölgesi Amasra’nın diğer noktalarına göre daha canlıdır. Merkezde müzik zevkinize göre kafe ve bar bulabilirsiniz.

Amasra Festivalleri

Amasra Temmuzu Kültür ve Sanat Günleri: Amasra Belediyesi tarafından düzenlenen Amasra Temmuzu Kültür ve Sanat Günleri’ne birçok ünlü sanatçı katılıyor. 1 ay boyunca devam eden festivalde çeşitli etkinlikler ve fuarlar düzenleniyor.

Amasra Yağlı Direk Şenlikleri: Her sene temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Amasra Yağlı Direk Şenlikleri, oldukça ilginç görüntülere sahip olan eğlenceli bir festival. Şenlik kapsamında yağlı direk yarışı düzenlenir ve tekneye bağlanan yağlı direğin ucundaki Türk bayrağını alan yarışmanın kazananı olur.

Amasra’da Ne Yenir?

Amasra mutfağı balık severlerin yüzünü fazlaca güldürecek türden. Canlı çıkan balıkların lezzetine bakacağınız yerler balık lokantaları olmalı. Mezeleri ve meşhur Amasra Salatası mutlaka denemenizi öneririz. Bartın ve Amasra’nın meşhur ekmeği olan Çöven Ekmeği, Macun Helva ve Gemici Kahvesi Amasra’nın diğer lezzetleri arasında bulunuyor.

Amasra’da Nerede Kalınır?

Amasra otelleri ailelerin en çok tercih ettiği konaklama yerlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Yerli turistlerin gözbebeği haline gelmiş şehir, otelleriyle unutulmaz bir tatilin kapılarını aralıyor. Tatilbudur.com otel kampanyalarını takip ettiğinizde uygun fiyatlı oda fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Tatilinizi Batı Karadeniz’in en popüler tatil yerlerinden birisi olan Amasra’da geçirme planınız varsa, kategorideki otelleri hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

Amasra İçin Tatil Önerileri

Amasra otellerinde en güzel şekilde tatil yapabilmek için birçok farklı etkinliğe de katılabilirsiniz. Eğer hareketli geceleri seviyorsanız; akşam eğlencelerinin popüler olduğu merkezde dansla iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Gündüzleri ise dünyanın en güzel yerlerinden birisi Amasra’nın tadını çıkarabilir, koylarında tekne turlarıyla keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.