Adıyaman Gezilecek ve Görülecek Yerler

Pirin Antik Kenti: Kommagene Krallığı’nın en büyük şehirlerinden biri olan Pirin Antik Kenti, şehir merkezine yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Antik kenti tarihi M.Ö. 1. yüzyılla tarihlendirilmekte. Her ne kadar Kommagene Krallığı ile yaşam alanı olarak kullanılmaya başlansa da Roma dönemiyle birlikte önemli bir merkez haline gelmiştir. Pirin Antik Kenti’nde çeşitli kazı çalışmaları yapılmış olup; lahitler, yazıtlar, mezarlar, kabartma heykel, bilezik, sikke ve altın küpe gibi birçok kalıntı günyüzüne çıkarılmıştır.

Nemrut Dağı Milli Parkı: Adıyaman-Kahta’dan kolaylıkla ulaşılabilen Nemrut Dağı Milli Parkı, Kommagene Krallığı’nın izlerini taşıyan eski bir antik kentle değerine değer katmış gezi duraklarından biri. Bölgede yer alan heykeller sağlam bir şekilde günümüze kadar gelmiş durumda ve yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Türkiye’de gün batımının en güzel manzarası ise yine Nemrut Dağı’nda gerçekleşiyor. Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almakta.

Haydaran Kaya Mezarları: Kommagene Krallığı’na ait olan Haydaran Kaya Mezarları, Adıyaman gezilecek ve görülecek yerler listenize alabileceğiniz bir diğer noktadır. Kaya mezarları il merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki Taşgedik sınırlarında yer alıyor.

Arsemia Antik Kenti, Karakuş Tümülüsü, Turuş Kaya Mezarları, Adıyaman Ulu Camii, Adıyaman Müzesi ve Abuzer Gaffar Türbesi de Adıyaman’ın tarihine ışık tutan ve keşfedilmesi gereken gezi noktaları arasında yer alıyor.

Adıyaman Yapılacak Aktiviteler

  • Nemrut Dağı Milli Parkı’na çıktığınızda heykellerin fotoğrafını çekin ve gün batımını mutlaka seyredin.
  • Oturakçı Pazarı’nda kente özgü hediyelik eşyalardan satın alın. Nemrut heykelleri, kilimler, heybeler alışverişiniz sırasında mutlaka almanız gereken yöresel ürünlerdir.
  • Adıyaman’ın kültürünü ve günlük yaşantısını daha yakından tanımak için Harfane gecelerine katılın. Gecede yöreye ait türküler söylenmekte. Çevre illerde bu tarz eğlenceler sıra geceleri olarak adlandırılıyor.
  • Adıyaman’da Ne Yenir?

    Adıyaman’da yemeklerin temelini buğday ürünleri ve kuru baklagiller oluşturuyor. Güneydoğu Anadolu mutfağına hâkim olan Adıyaman’da ilk olarak; kış tavası, meyhane pilavı ve tene helvasının tadına bakabilirsiniz. Şehrin restoranlarında yöresel yemeklere geniş bir yer verilmiş durumda. Boş kaburga, yarpuzlu köfte, hıgtap, aş çorbası ve Adıyaman sıkması da deneyebileceğiniz yöresel lezzetlerdendir.