Kızılcahamam Gezilecek ve Görülecek Yerler

Abacı Peribacaları: Kapadokya bölgesini andıran Abacı Peribacaları, Çeltikçi beldesine bağlı Başören Köyü’nde bulunuyor. Oldukça kolay bir ulaşım yoluna sahip. Abacı Peribacaları, Kapadokya bölgesini aratmayan atmosferi ve doğal oluşumlarıyla Kızılcahamam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir nokta.

Soğuksu Milli Parkı: Ankara Kızılcahamam’ın en keyifli gezileri arasındadır Soğuksu Milli Parkı. Milli parkta hem sıcak hem de soğuk su kaynakları bulunuyor. Bu sebepten dolayı her mevsim ziyaret edilen bir bölge. Ankara il merkezine 80 kilometre, Kızılcahamam’a ise sadece 1,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Milli parkta misafirhane ve otel bulunuyor.

Alicin Manastırı: Alicin Kanyonu’nda yer alan tarihi manastıra Çeltikçi beldesinden ulaşmak mümkün. Beldenin ardından tabelaları takip ederek kanyonla aynı ismi taşıyan Alicin Manastırı’na gidebilirsiniz. Manastır yapı itibariyle Sümela Manastırı’nı anımsatıyor ve Kızılcahamam’a gelenlerin yoğun ilgisini görüyor. Bu tarihi yapının ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmiyor.

Türbeler: Kızılcahamam’daki Oruç Gazi Türbesi ve Kırmızı Ebe Türbesi ziyaret edebileceğiniz yerlerdir. Anadolu Selçuklu döneminde yaşayan Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe birer ana oğuldur. Kırmızı Ebe’nin Başköy Kalesi fethinde askerlere oluktaki ayranı ikram etmesi ve onca askere rağmen ayranın bitmemesi, Sultan Alaeddin Keykubat’ın dikkatini çekmiş ve Kırmızı Ebe ile oğluna burada toprak tahsis etmiştir. Derler ki, Anadolu kelimesini dilimize kazandıran isim Kırmızı Ebe’dir.

Kızılcahamam Yapılacak Aktiviteler

  • Kızılcahamam termallerinde şifalı sulara girip vakit geçirmek, Kızılcahamam’ın en rağbet gören aktivitesi.
  • Kendinize bir kültür turu düzenlemek, keşif dolu bir aktivite olacak. Kızılcahamam’daki Ağsar Kalesi’ni, Mahkeme Ağacin Köyü’nü, Abacı Peribacaları’nı gezmeden Ankara’dan ayrılmayın.
  • Eğrekkaya veya Çamlıdere barajlarına giderek keyifli bir piknik yapın.
  • Soğuksu Milli Parkı’nda trekking ve kamp yapabileceğiniz yerler bulunuyor.
  • Her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen Kızılcahamam Su Festivali’ne denk gelirseniz muhakkak siz de katılın. Festivalde konserler başta olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
  • Kızılcahamam’da Ne Yenir?

    Ankara yöresel yemeklerinden oluşan bir mutfağa sahiptir Kızılcahamam. Çorbalar, et yemekleri ve hamur işlerinin ön planda olduğu Kızılcahamam’da; aş çorbası, miyane çorbası, oğmaç aşı, Ankara tavası, yumurtalı köfte, efelek dolması, cızlama ve gözleme deneyeceğiniz lezzetler arasında. Kızılcahamam restoranlarında; kebap, ızgara, balık, döner ve etli ev yemekleri de yiyebilirsiniz.