Kızılcahamam Termal Otelleri

Kızılcahamam termal otelleri, Ankara’nın termal turizminde önemli bir yeri olan Kızılcahamam ilçesinde bulunuyor. Bölgedeki termal suların birçok hastalığa şifa olduğu da biliniyor. Yaz-kış turistlerin konaklama ihtiyacını karşılayan Kızılcahamam termal otelleri, diğer taraftan gezi mekânlarıyla olan yakınlığıyla keşif dolu bir tatil yapma avantajı da sağlıyor.

Kızılcahamam Termal Otel Fiyatları

Kızılcahamam termal otelleri fiyatları, yoğunluk durumuna göre değişiklik gösteriyor. Her şey dahil, yarım pansiyon, oda kahvaltı konseptlere sahip Kızılcahamam termal otellerde her bütçeye uygun fiyatlarla tatil yapabilir, birbirinden şifalı kaplıca sularıyla yenilenebilirsiniz.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam kaplıcalarında sağlıklı bir tatil yapmayı istemez miydiniz? Hem tarihi hem de şifayı bir arada sunan yerlerin başında Kızılcahamam gelmektedir. Kızılcahamam kaplıcalarının geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmasıyla bilinir. Kızılcahamam bölgesine gittiğiniz zaman Roma dönemine ait olduğu belirlenen hamam kalıntılarını gezebilir, bölgenin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kızılcahamam termal otellerinde şifalı sulara girip vakit geçirmek, Kızılcahamam’ın en rağbet gören aktivitelerinin başında geliyor.

Kızılcahamam Gezilecek ve Görülecek Yerler

Soğuksu Milli Parkı: Kızılcahamam’ın en keyifli rotaları arasındadır Soğuksu Milli Parkı. Milli parkta hem sıcak hem de soğuk su kaynakları bulunuyor. Bu sebepten dolayı her mevsim ziyaret edilen bir bölge. Ankara il merkezine 80 kilometre, Kızılcahamam’a ise sadece 1,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Milli parkta aynı zamanda misafirhane ve otel bulunuyor.

Abacı Peribacaları: Kapadokya bölgesini andıran Abacı Peribacaları, Çeltikçi beldesine bağlı Başören Köyü’nde bulunuyor. Abacı Peribacaları bölgesi, büyüleyici atmosferi ve doğal oluşumlarıyla Kızılcahamam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir nokta.

Alicin Manastırı: Alicin Kanyonu’nda yer alan tarihi manastıra Çeltikçi beldesinden ulaşmak mümkün. Beldenin ardından tabelaları takip ederek kanyonla aynı ismi taşıyan Alicin Manastırı’na gidebilirsiniz. Manastır yapı itibariyle Sümela Manastırı’nı anımsatıyor ve Kızılcahamam’a gelenlerin yoğun ilgisini görüyor. Bu tarihi yapının ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmiyor.

Türbeler: Kızılcahamam’daki Oruç Gazi Türbesi ve Kırmızı Ebe Türbesi ziyaret edebileceğiniz yerlerdir. Hikayesi ile merak uyandıran türbenin ilginç bir geçmişi var. Anadolu Selçuklu döneminde yaşayan Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe ana-oğuldur. Kırmızı Ebe’nin Başköy Kalesi fethinde askerlere oluktaki ayranı ikram etmesi ve onca askere rağmen ayranın bitmemesi, Sultan Alaeddin Keykubat’ın dikkatini çekmiş ve Kırmızı Ebe ile oğluna burada toprak tahsis etmiştir. Söylentilere göre Anadolu kelimesini dilimize kazandıran isim Kırmızı Ebe’den gelmektedir.

Kızılcahamam’da Neler Yapılır?

Kızılcahamam Belediyesi tarafından her sene düzenlenen Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali’ne denk gelirseniz yörenin kültür ve adetleri hakkında bilgi sahibi olabilir, yöre halkıyla tanışabilirsiniz. Ayrıca Kızılcahamam’da spor aktiviteleri de yapabilirsiniz. Eğer daha hareketli bir gün geçirmek isterseniz Soğuksu Milli Parkı’nda trekking ve kamp yapabileceğiniz yerlerde keşiflerde bulunabilirsiniz. Tarihe yakından tanıklık etmek isterseniz; Ağsar Kalesi’ni, Mahkeme Ağacin Köyü’nü, Abacı Peribacaları’nı gezmeden Ankara’dan ayrılmamanızda fayda var.

Kızılcahamam’da Ne Yenir?

Ankara yöresel yemeklerinden oluşan bir mutfağa sahiptir Kızılcahamam. Kızılcahamam restoranlarında; Aş çorbası, miyane çorbası, oğmaç aşı, Ankara tavası, yumurtalı köfte, efelek dolması, cızlama ve gözlemeyi kolaylıkla bulabilir ve deneyebilirsiniz.