Gazipaşa Gezilecek ve Görülecek Yerler

Selinus Antik Kenti: Tarihi M.Ö. 6. yüzyıla uzanan Selinus Antik Kenti, Gazipaşa gezilecek ve görülecek yerler listenizin ilk sırasında yer alabilir. Antik kentin birçok kalıntısı günümüze gelmeyi başarmış olup, en önemli parçası ise en tepedeki Ortaçağ Kalesi’dir. Su kemerleri, hamamlar, nekropol ve kilise kalıntıları da Selinus Antik Kenti’nin diğer parçaları.

Yalan Dünya Mağarası: Yıllık ziyaretçi potansiyeli yüksek bir gezi noktasıdır Yalan Dünya Mağarası. Mağaranın uzunluğu 4 kilometre, fakat sadece 450 metresi ziyarete açık. Mağaradaki; sarkıtlar, dikitler, tüneller ve oyuklar mitolojik bir atmosfer yaratmakta...

Bıçkıcı Manastırı: Selinus Antik Kenti’nin 3 kilometre kuzeybatısında kalıyor Bıçkıcı Manastırı. Manastırın yapımında yerel moloz taş kullanıldığı görülüyor. Gazipaşa gezilecek yerler listenize bu tarihi manastırı da mutlaka ekleyin.

Altıkapı Han: Alanya Gazipaşa’nın tarihi yapılarından biri olan Altıkapı Han, Yakacık Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Hanın yapımında moloz taş ve harç kullanılmış olup, mimarisi dikdörtgen planlıdır.

Gazipaşa Yapılacak Aktiviteler

  • Gazipaşa’daki Koru Plajı, İskele Plajı ve Selinus Plajı´da denize girip, güneşin tadını çıkarın.
  • İlçenin muz ve narenciye bahçeleri arasında gezintiye çıkın.
  • Doğa yürüyüşleriniz sırasında yanınıza mutlaka bir fotoğraf makinesi alın ve her güzelliği ölümsüzleştirin.
  • Gazipaşa’da Ne Yenir?

    Narenciye, taze fasulye ve patlıcan üretiminin yoğun olduğu Gazipaşa, zengin yöresel mutfağında birçok lezzeti deneyebileceğiniz bir tatil beldesi. Antalya mutfağının ünlü yemeklerini Gazipaşa restoranlarında tadabilirsiniz. Döğme aşı, taze ülübü yemeği, bumbar, taze bakla yemeği ve turun reçeli Gazipaşa yöresine ait en seçkin lezzetlerdir.