Erdek Gezilecek ve Görülecek Yerler

Paşalimanı Adası: Erdek’in ada oluşumlarından biri olan Paşalimanı Adası; Poyrazlı, Balıklı, Paşalimanı, Tuzla ve Harmanlı olmak üzere toplam beş köyden oluşuyor. Erdek’ten kalkan feribotlarla adaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Adanın özellikle zeytini ve kavunu ünlü.

Kyzikos Antik Kenti: Erdek’in tarihine ışık tutan önemli kalıntılara sahiptir Kyzikos Antik Kenti. Kente ilk yerleşenlerin Dolion’lar olduğu biliniyor. İlk kurulduğu yıllarda Ayı Adası olarak adlandırılıyordu. Düzler Köyü ve Aşağıyapıcı Köyü’nde Kyzikos’un birçok kalıntısını gezip görebilirsiniz. Antik kentin Marmara kıyılarındaki ilk koloni kenti olduğu biliniyor. Kyzikos, Erdek’e yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer almakta...

Ocaklar: Ocaklar, Erdek’e yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mavi Bayrak ödüllü plajlara sahip olan Erdek’in Ocaklar beldesini baştan sona keşfedebilirsiniz. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. Beldenin plajları tatilciler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Palata Çeşmesi: 1704 yılıyla tarihlendirilen Palata Çeşmesi, Balıkesir-Erdek’e yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çeşmenin mimarisi bugüne kadar orijinalliği bozulmadan gelmiş. Son zamanlarda çeşmenin turizme kazandırılması için çalışmalar yapılıyor. Erdek gezilecek ve görülecek yerler listenize Palata Çeşmesi’ni dahil edebilirsiniz.

Erdek Yapılacak Aktiviteler

  • Erdek ve Ocaklar’ın plajlarında bol bol güneşlenip, vaktinizin çoğunu denizde geçirin. Çuğra Plajı başta olmak üzere Paşalimanı Adası ve Paflima Koyu denize girebileceğiniz noktalar arasında.
  • Uzun doğa yürüyüşleri yaparken, yanınıza alacağınız fotoğraf makinenizle Erdek’in doğasını fotoğraf karelerine yansıtın.
  • Tekne turuna katılarak Erdek’in belli başlı noktalarını gezin. Erdek tekne turları genellikle günübirlik gerçekleşiyor.
  • Dalış yapmaya merakınız varsa, Balıkesir-Erdek’in belli yerlerinde dalış yapın. Eğer hiç dalış yapmadıysanız dalış kulüplerinden destek alabilirsiniz.
  • Erdek’te alışveriş yaparken, ilçenin meşhur ürünlerinden alın. Zeytinyağı sabunu ve zeytinyağı satın alabilecekleriniz arasında. Ayrıca bölgede kurulan pazarlardan doğal ürünler tedarik edebilirsiniz. Pazarlar, pazartesi ve cuma günleri kuruluyor.
  • Erdek’te Ne Yenir?

    Marmara ve Ege mutfağının yöresel yemeklerinin ön planda olduğu Erdek’te, kabak çiçeği kızartmasının tadına bakmalısınız. Ardından; midye dolma, tirit, sarımsaklı bulgur ve çalkamayı mutlaka denemelisiniz. Eğer tam mevsimiyse karagöz ve istavriti damağınızla buluşturmayı ihmal etmeyin.