Ocaklar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ocaklar Plajı: Erdek’in denize girmek için en popüler noktasıdır Ocaklar Plajı. İnce kumları ve 3 kilometrelik kumsalıyla göz dolduran plaj, çevresini saran yeşil alanlarıyla dinlendirici ve huzur verici bir atmosfere sahip.

Zeytinli Ada: Zeytinli Ada, Ocaklar gezilecek yerlerden sadece biri. Doğanın içinde gezintiler yapmak, fotoğraf çekmek ve yeni yerler keşfetmek için ideal bir nokta olan Zeytinli Ada, ismini sınırlarında yer alan birkaç zeytin ağacından alıyor. Konum itibariyle kıyıya yakın olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Adada, tarih kalıntılar da görmek mümkündür. Yapılan arkeolojik kazılarda birçok kalıntı gün yüzüne çıkarılmış durumda.

Paşalimanı Adası: Erdek’e bağlı olan Paşalimanı Adası, Ocaklar beldesine yakın bir konumda yer alıyor. Ocaklar gezilecek ve görülecek yerler listelerinde mutlaka olması gereken Paşalimanı Adası’nda beş köy bulunmakta… Ada halkı genellikle zeytin, kara dut, erik ve üzüm üretimiyle ilgileniyor. Son yıllarda turizm açısında da gelişme göstermesinden dolayı adada konaklama tesisleri açılmıştır.

Ocaklar Yapılacak Aktiviteler

  • Doğa yürüyüşleri için en doğru adreslerden biridir Ocaklar. Yürüyüş yapmaya karar verdiğinizde yanınıza mutlaka fotoğraf makinesi alın.
  • Erdek tekne turlarıyla çevre koyları gezin.
  • Erdek dalış turlarına katılın ve sualtı dünyasını keşfedin. Bölgedeki dalış kulüpleri yaz sezonu boyunca tur düzenlemekte...
  • Akşam saatlerinde sahilde yer alan çay bahçelerine geçerek Zeytinli Ada’ya karşı çay için. Daha hareketli bir gece geçirmek isterseniz rotanızı Erdek barlarına çevirin.
  • Sokak aralarında kurulmuş tezgahlardan gümüş takılar ve çeşitli hediyelik eşyalar satın alın. Erdek’te pazartesi ve cumartesi kurulan pazarlara giderek köy halkının ürettiği ürünlerden almayı da ihmal etmeyin.
  • Ocaklar’da Ne Yenir?

    Balık başta olmak üzere deniz ürünlerinin çok tüketildiği Ocaklar’da Balıkesir-Erdek mutfağının hemen hemen bütün yemeklerini deneyebilirsiniz. Midye tava, midye dolma, mevsimine göre balık Ocaklar’da en çok tüketilen yiyecekler. Diğer taraftan; börülce, acı filiz kavurması, mürdük aşı ve sarmaşık da Balıkesir Ocaklar yöresel lezzetlerinden birkaçıdır.