Batman Gezilecek ve Görülecek Yerler

Hasankeyf Ören Yeri: Hasankeyf Ören Yeri; 4000’i aşkın mağarasıyla, heybetli kanyonları ve dar vadileriyle Batman’ın en ünlü bölgesidir. Mezopotamya’nın en eski yerleşim alanı olarak kabul edilen Hasankeyf, dünyanın da ilgisini çekmiş ve çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Antik yerleşim alanında Hasankeyf mağaraları ve Hasankeyf Kalesi başta olmak üzere çeşitli kalıntıları görmek mümkün. Hasankeyf Batman’ın kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmese de tarihi boyunca stratejik önemini korumuştur.

Yol Geçen Hanı: Batman sınırlarında bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi’nin altında yer alıyor. Yol Geçen Hanı, esasında doğal bir mağaradır. Yüzyıllardır insanların dinlendiği, sürekli kabalık olmasından ve girenin çıkanın bilinmemesinden dolayı Yol Geçen Hanı ismini almış. Hasankeyf’e gelen her turistin dinlenmek için ziyaret ettiği bir nokta haline gelen han, sizin de rotanıza dahil olabilir.

Mor Aho Manastırı: Hasankeyf Batman’ın en önemli tarihi kalıntıları arasında yer alıyor Mor Aho Manastırı. Hasankeyf’in birçok yapısı gibi kim tarafından ve hangi dönemde yapıldığı kesinlik kazanamamış durumda. İlk Çağ’daki Süryanilerin Hasankeyf’e hakim olduğu dönemlere ait olduğu tahmin ediliyor. Manastırın inşa edildiği sırada kesme taş ve sönmüş kireç taş kullanıldığı görülmekte.

Hallan Çemi Höyüğü: Batman Merkez’e 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve Sason Çayı’nın batı kısmında kalan Hallan Çemi Höyüğü, ilk olarak 1990 yılında fark edilmiş. Sonraki yıllarda çeşitli kazı çalışmalarıyla birçok kalıntı günyüzüne çıkarılmış. Şehrin eski yerleşim alanlarından biri olan höyükte kazı çalışmaları ara ara devam ediyor.

El Rızk Camii, Bozikan Kalesi, On Kemerli DDY Köprüsü, Zeynel Bey Kümbeti, Seyyid Bilal Türbesi, Kozluk Kalesi, Mor Kiryakus Manastırı ve Memikan Köprüsü Batman’ın tarihinde yer edinmiş önemli yapılardır ve hepsi gezilip görülmeye değer mimarilere sahiptir.

Batman Yapılacak Aktiviteler

  • Alışveriş yaparken Batman’ın meşhur ipek sim işlemelerinden, kanaviçe işlemelerinden, yün çorapları ve dantel örgülerinden mutlaka satın alın.
  • Dicle Nehri kıyısı boyunca yürüyüş yapın.
  • Hasankeyf’in tarihi kalıntılarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirin.
  • Batman’da Ne Yenir?

    Güneydoğu Anadolu’nun mutfak kültürüne hakimdir Batman. Birbirinden lezzetli doğu yemeklerini masalara taşır. Batman yöresel yemeklerinden akla ilk gelenler bol yağlı et yemekleri ve hamur işleridir. Özellikle; Şam böreği, tandır ekmeği, kışlık dolma ve bumbar yemeden Batman’dan ayrılmayın.