Eyüp Gezilecek ve Görülecek Yerler

Eyüp Sultan Camii: Eyüp Sultan Camii, Eyüp’ün en çok ziyaret edilen noktasıdır. Haliç kıyısında yer alan cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı gezi kitabında yerini almış. Yapıldığı dönemlerden bu yana sürekli yenilenen ve onarılan yapı, gerçek ismi Halid bin Zeyd olan, Uhud ve Hendek savaşlarına katılan Eyüp Sultan’dan alıyor.

Eyüp Sultan Türbesi: Eyüp Sultan Camii’nin hemen yanında bulunan türbedir. Uhud ve Hendek savaşlarına katılan, Hz. Muhammed’in Medine’ye hicret ettiğinde evinde ağırlayan Halid bin Zeyd’in yani Eyüp olarak adlandırılan zatın olduğu türbe, camiyi ziyaret edenler tarafından ilgi görüyor.

Pierre Loti Tepesi: İstanbul’un en güzel manzaralarından birine hâkim olan Pierre Loti Tepesi, keyifli bir çay bahçesine ve Haliç’in benzersiz görüntüsüne sahip bir gezi alanı. Eyüp gezinizde Pierre Loti Tepesi’nde oturup dinlenin.

Göktürk Göleti, Caferpaşa Medresesi, Zalpaşa Camii, Feshane, Hirami Ahmet Paşa Mescidi, Binbaşı Mesire Yeri, Ayvat Bendi, Santralistanbul da Eyüp gezilecek ve görülecek yerler arasındadır.

Eyüp Yapılacak Aktiviteler

  • Eyüp Sultan Camii’ne giden yoldaki tezgâhlardan takı ürünleri alın.
  • Pierre Loti Tepesi’ne günün son saatlerinde bir daha çıkın ve gün batımını seyredin. Ayrıca teleferik yolculuğu yapmadan Eyüp’ten ayrılmayın.
  • Haliç kıyısında yürüyüş yapın ve fotoğraf çekin.
  • Santralistanbul’daki sergi ve müzeleri mutlaka gezin.
  • Eyüp’te Ne Yenir?

    Eyüp’ün hemen hemen her noktasında yeme içme ihtiyacınızı karşılayacağınız mekânlar bulunuyor. Aralarında en popüler olanı ise Pierre Loti Çay Bahçesi’dir. Türk ve Osmanlı mutfağının, ayrıca dünya mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini sunan Eyüp restoranlarında keyifle yemek yiyebilirsiniz. Eğer aperatif bir şeyler atıştırmak isterseniz tercihinizi kafelerden yana kullanabilirsiniz.