Sarıyer Gezilecek ve Görülecek Yerler

Belgrad Ormanı: İstanbul’da piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için en çok tercih edilen noktadır Belgrad Ormanı. Bölge, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde şehre içme suyu sağlamak amacıyla kullanılmış. Hem fauna hem de flora açısından zengin olan ormanın sadece 700 dönümlük bir alanı halka açıktır.

Telli Baba Türbesi: Telli Baba Türbesi, Sarıyer ve Rumeli Feneri arasında bulunuyor. Birçok rivayeti olan Telli Baba Türbesi, özellikle evlenmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor.

Atatürk Arboretumu: Belgrad Ormanı’nın güney kesiminde yer alan Atatürk Arboretumu, zengin bir bitki örtüsüne sahip. 1500’den fazla bitki çeşidi bulunan arboretum, özellikle bitki bilimcilerin araştırma yapmak için tercih ettiği bir nokta. Fakat güzel bir hafta sonunda sadece gezmek ve fotoğraf çekmek için de oldukça idealdir. Hatta evlenen çiftlerin fotoğraf çektirmek için seçtikleri bir mekân haline gelmiştir. Sarıyer’de yapılacak bir hafta sonu gezisine dahil edilebilir Atatürk Arboretumu.

Sadberk Hanım Müzesi: İş adamı Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un eşyalarıyla hayata geçirilen müze zengin bir koleksiyona sahip. Türkiye’de açılan ilk özel müze olmasından dolayı önemini arttıran müzede Sadberk Koç’un işleme gümüşleri, kişisel eşyaları, kumaşları, değerli porselenleri sergileniyor. Aynı zamanda Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapmakta… Sadberk Hanım Müzesi, çarşamba günleri dışında hafatnın her günü ziyarete açık.

Surp Santuht Ermeni Kilisesi, Emirgan Korusu, Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Yeniköy Sinagogu, Marmaracık Koyu, Sakıp Sabancı Müzesi de Sarıyer gezilecek ve görülecek yerler listelerinde mutlaka yerini almalı…

Sarıyer Yapılacak Aktiviteler

  • Midye tava yemeden Sarıyer’den ayrılmayın.
  • Marmaracık Koyu’nda düzenlenen ATV turlarına katılın.
  • Doğa yürüyüşleri için Belgrad Ormanı ve Emirgan Korusu’nu tercih edin.
  • Sarıyer’de Ne Yeni?

    Türk mutfağının her lezzetini tadabileceğiniz mekânlarla dolu olan Sarıyer’de ilk olarak Sarıyer böreklerini denemelisiniz. İlçe, midye tava ve balık çeşitlerinde de oldukça iddialı. Şık veya salaş hiç fark etmez, tüm Sarıyer restoranlarında birbirinden leziz yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Özellikle Boğaz’a karşı bir restoranda balık ve meze çeşitlerini mutlaka denemelisiniz.