Ilgın Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ilgın Kaplıcaları: Alaeddin Keykubat’ın romatizma hastalığından dolayı Ilgın Kaplıcaları’na geldiği ve kısa sürede şifa bulduğu biliniyor. Kaplıca suları; cüzzam, egzama, idrar yolları, böbrek, romatizma ve felç hastalıklarına iyi gelmekte ve termal oteller bu rahatsızlıklar için tedavi süreçleri uygulamaktadır.

Lala Mustafa Paşa Külliyesi: 1576-1584 yılları arasında inşa edilen Lala Mustafa Paşa Külliyesi, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi yapılardan biri olup, Ilgın sınırları içerisinde yer alıyor. Külliye, Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Dükkanlar, çeşme, hamam, cami, kütüphane, sıbyan mektebi, imaret, çarşı ve medreseden oluşan külliye özellikle camisiyle ön plana çıkıyor. Zamanın en önemli ticaret ve ilim merkezlerinden biri olan Lala Mustafa Paşa Külliyesi’ni Ilgın gezilecek ve görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ilgın Yapılacak Aktiviteler

  • Ilgın’ın yemyeşil doğasında yürüyüşler yapın. Yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi bulundurun.
  • Bisikletle gezinti yapmak için Kumdöken’e gidin. Kumdöken’in doğasında piknik yapmayı da ihmal etmeyin.
  • Kaplıca sularından yararlanın ve yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atın. Termal oteller rahatsızlıklar için tedavi seansları yapıyor.
  • Ünlü Mevlana Türbesi’ni ziyaret edin. Zamanınız varsa semazen gösterilerini mutlaka izleyin.
  • Ilgın’da Ne Yenir?

    Ünü ülke sınırlarını aşmış bir mutfağa sahiptir Konya. Çeşitli yemekleriyle her damağa, her zevke hitap ediyor. Ilgın restoranları da şehrin en seçkin yemeklerini sunuyor tatilcilere. Ilgın’da yemeniz gereken lezzetlerin başında etli ekmek ve et kabağı geliyor. Konya’yla bütünleşmiş bu iki yemek, damağınızda ayrı bir yer edinecek. Bulgurlu domates kurusu, patlıcan tiridi, çöpleme, patlıcan orta ve saç arası da Konya Ilgın’da denemeniz gereken yöresel yemeklerden birkaçı.