Yoncalı Gezilecek ve Görülecek Yerler

Yoncalı Kaplıcaları: Kütahya Yoncalı’nın yoğun ilgi görmesinin en önemli sebebi, sahip olduğu kaplıca sularıdır. Yoncalı Kaplıcaları, il merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kaplıca bölgesindeki termal otellerin yanı sıra bir de rehabilitasyon tedavisi uygulayan bir hastane yer alıyor. Kaplıca suları; romatizma, spor rahatsızlıkları, felç ve nörolojik hastalıklara şifa olmakta...

Kütahya Kalesi: Yoncalı’ya 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kütahya Merkez’deki yapıları Yoncalı gezilecek ve görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Merkez ilçedeki Kütahya Kalesi, şehrin görkemli yapılarından biri. Kale üç bölümden oluşuyor. Hangi dönemde, kimler tarafından yapıldığı bilinmese de özellikle Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde aktif olarak kullanılmış bir yapıdır.

Kütahya Çini Müzesi: Çini üzerine açılan ilk müzedir Kütahya Çini Müzesi. Müze, Merkez ilçede yer alan ve Germiyan Beyi II. Yakup tarafından inşa ettirilen külliyenin imaret bölümünde bulunuyor. 14.yüzyıl çinilerinin sergilendiği müze, 1999 yılında ziyarete açılmıştır. Çini vazo, çini kitabeler, çini ile yapılmış ev gereçleri, tabak ve pano başta olmak üzere zengin bir koleksiyona sahiptir.

Yoncalı Yapılacak Aktiviteler

  • Yoncalı’nın şifalı kaplıca sularından yararlanın.
  • Müthiş bir doğası vardır Yoncalı’nın. Her sabah yürüyüşlerle bu güzel ilçenin doğasını yakından tanıyın.
  • Kütahya’nın ünlü çini ürünlerinden satın almadan evinize dönmeyin.
  • Yoncalı’da Ne Yenir?

    Çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir Kütahya. Kütahya-Yoncalı yöresel yemeklerinde en çok kullanılan ürünler hamur ve buğdaydır. Ayrıca süt ürünleri de çoğu zaman ön plana çıkıyor. Kuru köfte, sıkıcık çorbası, kabak dolması, sebze kurutması, erişte ve bir hamur yemeği olan cimcik yöreye özgü yemeklerin başında geliyor. Yöre halkı salça ve turşularını kendi elleriyle üretiyor. Bundan dolayı çoğu yemek salçalı olup, masalarda bir tabak turşu mutlaka bulunuyor.