Dalaman Gezilecek ve Görülecek Yerler

Dalaman Çayı: Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Dalaman Çayı, tatilciler tarafından özellikle rafting için tercih ediliyor. Her iki tarafı yeşil bir doğayla çevrelenen Dalaman Çayı, Akdeniz havzasının akarsu kollarından biridir. Tam olarak Marmaris ve Fethiye arasında bulunuyor. Dalaman Çayı’nın doğal güzelliklerini mutlaka keşfedin.

Sarsala Koyu: Dalaman’ın bir diğer doğal güzelliği Sarsala Koyu’dur. Hem doğanın tadını çıkarmak hem de plajlarıyla denize girme imkânı bulacağınız Sarsala Koyu, Dalaman’a 12 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Koyda hiçbir yapılaşma görülmemekte… Bu sebepten dolayı bakir doğasını günümüze kadar koruyabilmiş. Sarsala Koyu’na deniz yoluyla daha kolay ulaşabilirsiniz. Ulaşmak için kısa bir tekne yolculuğu yapmak yeterli.

Gökgemile Koyu: Gökgemile Koyu, Kapıdağ Yarımadası’nın benzersiz koyları arasındadır. Hamam Koyu’ndan yapacağınız 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından kolaylıkla ulaşma imkânınız bulunuyor koya. Gökgemile Koyu, diğer koylara göre daha sakin ve ıssız. Koya, Fethiye’den kalkan teknelerle de ulaşabilirsiniz.

Köyceğiz: Dalaman’a yaklaşık 28 kilometre uzaklıkta bulunuyor Köyceğiz. Eğer özel aracınızla tatile çıktıysanız Köyceğiz’i baştan sona gezmelisiniz. Günün ilk saatlerinde gittiyseniz güzel bir köy kahvaltısı yapmayı ihmal etmeyin. Köyceğiz’in görülmeye değer noktaları arasında Ağla Yaylası, Sultaniye Kaplıcaları, Yuvarlakçay, Köyceğiz Gölü ve Ekincik Koyu yer alıyor.

Fethiye: Fethiye - Dalaman arası yaklaşık 48 kilometrelik bir mesafeden oluşuyor. Dalaman’a konumu itibariyle yakın olan Fethiye’de gezilip görülecek noktaların sayısı bir hayli fazla. Telmessos Antik Kenti, Kral Amyntas’ın mezarı, Kadyanda Antik Kenti, Arsada Antik Kenti, Kayaköy, Yaka Köyü, Pınara Ören Yeri gezi listenize dahil edebileceğiniz noktalardan sadece birkaçıdır. Dalaman otellerinin birinde konaklıyorsanız eğer, Köyceğiz’in doğasına ve tarihine yolculuk yapmayı ihmal etmeyin.

Dalaman Yapılacak Aktiviteler

  • Dalaman’da yapılacak aktivitelerin ilk sırasında rafting geliyor. Rafting turlarına mutlaka katılın. Çok fazla tehlikeli olmasa da, gerekli teçhizatları yanınızda bulundurmanız önemli.
  • 12 Adalar tekne turuna katılarak birbirinden güzel koyları ziyaret edin. Turlar yaz boyunca günübirlik düzenleniyor.
  • Bir bisiklet kiralayarak Dalaman’ın doğasında bisiklet gezileri gerçekleştirin. Sabah saatleri bisiklet gezisi için en ideal zaman. Bisikletle gezerken ara sıra mola verip, gördüğünüz güzel manzaraları fotoğraf karelerine yansıtın.
  • Dalaman’da alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. Bölgenin küçük çarşıları ve dükkânlarında Osmanlı usulü nargileler, resimli kaplar, testiler bulabilirsiniz. Özellikle de iğne oyalarından bir tane alın.
  • Dalaman’da Ne Yenir?

    Dalaman’ın pek çok noktasında esnaf lokantaları bulunuyor. Muğla’nın tüm yöresel lezzetlerini mevcut olan lokantalarda deneyebilirsiniz. Balıktan zeytinyağlılara, meze ve çeşitli sebzelere kadar dilediğinizi yiyebilirsiniz Dalaman restoranlarında. Ot kavurması, pancar, labada, dülger balığı mantısı, çökertme kebabı, mantar dolması yöreye ait özel lezzetlerdir.