Niğde Gezilecek ve Görülecek Yerler

Niğde Müzesi: Anadolu arkeolojisinin en zengin koleksiyonuna sahip olan Niğde Müzesi’nin temelleri 1939 yılında Ak Medrese’de atılmıştır. Niğde’deki antik yerleşim alanlarında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkmış eserler sergileniyor müzede. Tanrı ve tanrıça heykelleri, mezar buluntuları, saray buluntuları, kitabeler ve sikkelerin çoğunlukta olduğu Niğde Müzesi’nde etnografik eserler de sergilenmekte… Şehrin kültürünü yansıtan eşyalar arasında halılar, kilimler, aydınlatma araçları, el yazmaları ve silahlar bulunuyor. Müze, Merkez ilçede yer alıyor.

Tyana Ören Yeri: Tyana Ören Yeri, Bor ilçesine bağlı Kemerhisar Kasabası’nda bulunuyor. Antik yerleşim alanının en sağlam kalıntıları su kemerleridir. Niğde’ye gelen hemen hemen her turistin ziyaret ettiği Tyana, arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda. Antik kent en parlak zamanlarını Roma döneminde yaşamış. Niğde gezilecek ve görülecek yerler listenize Tyana’yı dahil edebilirsiniz.

Niğde Alaeddin Camii: Mimari özellikleriyle göz dolduran Niğde Alaeddin Camii, 1223 yılında inşa edilmiştir. Caminin kapısı taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinden biri. Günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiş olsa da, orijinalliğini korumayı başarmış olan Alaeddin Camii, Niğde sancakbeyi Zeyneddin Beşare Bey tarafından yaptırılmıştır.

Kayardı Bağları: Niğde’de rotanızı doğal bir güzelliğe çevirmek isterseniz ilk durağınız Kayardı Bağları olmalı. Şehrin en ünlü noktalarından biri olan Kayardı Bağları, temiz havasının yanı sıra tarihi sokaklarıyla da son yıllarda dikkat çekmeye başlamış durumda.

Niğde’de sayılamayacak kadar tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor. Uzun bir gezi planlıyorsanız; Eski Gümüş Manastırı, Ulukışla Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Sungur Bey Camii, Cımbar Vadisi, Çinili Göl, Aladağlar Milli Parkı ve Kuş Kayası Kaya Mezarları da Niğde gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil olabilecek noktalardır.

Niğde Yapılacak Aktiviteler

  • Çiftehan Kaplıcaları’na küçük bir yolculuk yapın. Şifalı kaplıca sularından gün boyu yararlanın.
  • Trekking için Aladağlar Milli Parkı’nı tercih edin.
  • Niğde’nin meşhur gazozundan için.
  • Alışveriş yaparken şehrin meşhur el dokuması halılarından almadan evinize dönmeyin.
  • Niğde’de Ne Yenir?

    Niğde’nin çeşitli yöresel lezzetlerini kentteki restoranlarda keşfedebilirsiniz. İlk tercihiniz ise Niğde tavası olmalı. Kuzu kuşbaşı, domates, biber ve sarımsağın ağırlıklı olduğu Niğde tavası damağınızda ayrı bir yer edinecek. Ekşili pırasa çorbası, bamya, ayva boranası, soğan yahnisi ve papara ise Niğde yöresel mutfağını oluşturan yemeklerin başında geliyor. Eğer Aladağlar’a yolculuk yaparsanız bölgedeki restoranlarda alabalığın tadına bakmadan yolunuza devam etmeyin.