Zonguldak Gezilecek ve Görülecek Yerler

Cehennemağzı Mağaraları: Karadeniz Ereğli’de yer alan Cehennemağzı Mağaraları, mitolojik bir efsaneye sahip. Hades’in ölüler ülkesi olarak ün yapan ve Herkül’ün yeryüzündeki 12. görevini gerçekleştirdiği yer olarak bilinen Cehennemağzı Mağaraları, üç mağaradan oluşuyor. Cehennemağzı Mağaraları’nın, Hristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde gizli gizli tapınma yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Harika bir akustiğe sahip olmasından dolayı günümüzde bazı konserlere ev sahipliği yapıyor. Turistik geziler için de ziyarete açık.

Filyos Antik Kenti: Günümüzde I. ve II. derece sit alanı olarak koruma altına alınan Filyos Antik Kenti, Zonguldak gezilecek ve görülecek yerler listelerinde olması gereken bir nokta. Teios-Teion Antik Kenti olarak da adlandırılan antik yerleşim alanı, M.Ö. 15. yüzyılla tarihlendiriliyor. Zonguldak Merkez’e yaklaşık yarım saatlik bir yol mesafesine sahip olan bölgede Roma dönemine ait kale, tapınak, tiyatro, bir yapıya ait üç kemerli duvar kalıntılarını görmek mümkün.

Halil Paşa Konağı: Karadeniz Ereğli ilçesinde yer alan ve 19. yüzyılın sivil mimari örneklerinden biri olan Halil Paşa Konağı, günümüzde arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Konak, toplam üç katlıdır. Müzede; mermer sütun başlıkları, madeni eşyalar, mezar stelleri gibi şehirde yapılan kazılar sırasında günyüzüne çıkmış eserler bulunuyor. Ayrıca yöresel kıyafetler, silahlar ve dokuma aletleri gibi etnografik eserleri de görebilirsiniz.

Zonguldak Plajları: Karadeniz’in birbirinden güzel plajlarına ev sahipliği yapan Zonguldak’ta denize girebilir, güneşin ve sıcak kumsalların tadını çıkarabilirsiniz. Filyos, Sazköy, Ilıksu, Karakum, Değirmenağzı, Uzunkum ve Türkali yaz sezonu boyunca yöre halkının ve turistlerin denize girmek için tercih ettiği plajlar arasındadır.

Bastoncular Çarşısı, Bozhane Hamamı, Bölüklü Yaylası, Çayır Köyü Su Mağarası, Gökgöl Mağarası, Cumayanı Mağarası ve Güneşli Şelaleleri de Zonguldak görülecek yerler listenizde yer verebileceğiniz noktalar arasında mutlaka olmalı.

Zonguldak Yapılacak Aktiviteler

  • Devrek’teki Dirgine Çayı’nda düzenlenen rafting turlarına katılın.
  • Zonguldak plajlarında denize girmeden gezinizi sonlandırmayın.
  • Bostandüzü Orman Dinlenme Tesisleri’nde mola verip, bölgenin fotoğraflarını çekin.
  • Ilıksu Kaplıcası, Bostanbükü İçmesi ve Karaçayır Kaplıcası’nın şifalı sularına vakit ayırın. Zonguldak kaplıcalarının genel olarak; mide, bağırsak, romatizma ve deri hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.
  • Zonguldak’ta Ne Yenir?

    Karadeniz mutfağını yansıtan Zonguldak’ta zengin bir yemek kültürü var. Şehrin sofralarından un ve mısır hiç eksik olmaz. Zonguldak’ta ilk olarak kuzu kestanesinin tadına bakmalısınız. Haşlıga, mancar sarması, un çorbası, kıymalı ıslama, tıntış çorbası ve kabuklu fasulye de Zonguldak’ta denemeniz gereken yöre yemekleri arasındadır. Şehrin restoranlarında yöresel yemeklerin yanı sıra Türk mutfağının da birbirinden güzel lezzetlerini ve fast food, tost, pizza gibi aperatif yiyecekleri damağınızla buluşturabilirsiniz.