Bulgaristan Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sofya: Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, köklü bir geçmişe sahip. Bulgaristan turunuzun ilk durağı Sofya olmalı. Sofya otellerinin sayısı fazla olduğu için konaklamak için de tercih edebilirsiniz. Şehirde sayısız bar, gece kulübü ve disko olduğu için hareketli bir gece hayatına sahip. Bulgaristan gezilecek ve görülecek yerleriniz arasında ilk sırayı Sofya’ya vererek şehrin tüm tarihi noktalarını keşfederken, Sofya turunuzda ilk durağınız Aziza Sofia Kilisesi olmalı. Doğu Ortodoks kiliselerinin en eski yapılarından biridir Aziza Sofia Kilisesi. Ardından; Aziz George Rotunda Kilisesi, Alexander Nevsky Katedrali, Boyana Kilisesi, Kodi Seyfullah Efendi Camii, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Sofya Hayvanat Bahçesi de Sofya gezinizde olması gereken önemli noktalar. Sofya’da alışveriş yapmak için çeşitli alternatifler bulunuyor. Özellikle el işi ürünlerin ve antika eşyaların ön planda olduğu Sofya’da alışveriş için ilk olarak Vitosha Bulvarı’na uğrayın. Konaklamak için, Vitosha Bulvarı ve Alexander Dondukov Bulvarı’nı tercih edebilirsiniz.

Varna: Bulgaristan’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor Varna. Ülkenin en hareketli gece hayatına sahip olan Varna’da sayısız disko ve bar bulunuyor. En revaçta olanlar ise striptiz barları. Varna bir liman kenti ve bu durum turistlerin Varna turlarına rotasını çevirmesinin en önemli sebeplerinden biri. Varna’da ilk olarak; Varna Akvaryumu, Varna Katedrali, Varna Arkeoloji Müzesi, Varna Saat Galerisi ve Varna Deniz Kuvvetleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gezip görmek için çok fazla alternatifin bulunduğu Varna’da çeşitli restoran ve kafeler de mevcut. Yani şehrin dilediğiniz noktasında yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Smolyan: Yunanistan’a yakın bir konumda yer alan Smolyan, özellikle kış sezonunda kayak merkezileriyle yoğun ilgi görmekte. Bulgaristan’da huzurlu ve dinlendirici bir tatil geçirmek istiyorsanız Smolyan’a rotanızı çevirebilirsiniz.

Svilengrad: Bulgaristan gece hayatının en hareketli noktalarındandır Svilengrad. Çeşitli gece kulüplerine ve barlara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, alışveriş için de sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bölgede Türk nüfusu da oldukça fazla.

Bulgaristan Yapılacak Aktiviteler

  • Kış sezonunda Bansko turlarına katılıp, bölgedeki kayak merkezinde karların tadını çıkarın ve çeşitli kış sporları aktivitelerine katılın.
  • Bulgaristan gece hayatının en hareketli noktaları Sofya ve Varna’dır. Özellikle Sofya’daki barlarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin.
  • Bulgaristan’da Ne Yenir?

    Bulgar mutfağında hem sebze hem de et yemekleri sıklıkla ve severek tüketilen lezzetlerdir. Kahvaltılar genellikle bol çeşitli olur ve kahvaltıda kahveye mutlaka yer verilir. Türk yemeklerine benzeyen lezzetlerinin de yoğunlukta olduğu Bulgaristan’da; tarator (cacık), shkembe çorbası (işkembe), pileşka (tavuk çorbası), mişmaş (menemen) tadına bakmanızı önerdiğimiz lezzetlerdir. Ayrıca baklava, kabak tatlısı, tulumba tatlısı ve kompostolar da Bulgaristan’dan tadabileceğiniz lezzetler arasında. Akşam yemeklerinde masaya dahil olan içki ise genellikle rakı (rakiya)oluyor.