Sandıklı Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sandıklı Ulu Cami: İlk önce mescit olarak inşa edilen, daha sonraki yıllarda camiye çevrilen Sandıklı Ulu Camii, ilçe merkezinde yer alan çarşı içerisinde bulunuyor. Yapılış tarihi 1376 olan cami, kare planlı bir mimariye sahip. Sandıklı gezilecek ve görülecek tarihi yerlerin ilk sıralarında yer alıyor.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları: Şifalı sularıyla birçok hastalığa iyi gelen Sandıklı Hüdai Kaplıcaları’nın suyu 60 dereceyi buluyor. Bölgede yer alan konaklama tesisleri Sağlık Bakanlığı izni ile hastanelerden sevk kabul ediyor. Kaplıca tesislerinde konaklayanlar, otellerin uyguladığı tedavi seanslarına katılabiliyor. Kaplıca sularının; romatizma, nevrit, siyatik, kas ağrıları, felç, kırık-çıkık, bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Yunus Emre Türbesi: Türkiye’nin birçok yerinde Yunus Emre’ye ait olduğu söylenen türbe var ve hangisinin gerçekte Yunus Emre’ye ait olduğu bilinmiyor. Bunlardan biri de Yeniçay Köyü sınırları içinde yer alan Yunus Emre Türbesi’dir. Sandıklı’nın en çok ziyaret alan noktaları arasındaki türbenin yakınında market, bakkal gibi alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunmuyor.

Kurtini Mağarası: Sandıklı’ya yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta yer alan Kurtini Mağarası, 300 metre uzunluğundadır ve Bökenin Yurdu adıyla bilinen bölgede yer almaktadır. Mağara iki bölümden oluşuyor. Ancak mağaranın tavanı çöktüğü için ikinci bölüme hala ulaşılmış değil.

Sandıklı Yapılacak Aktiviteler

  • Sandıklı Hüdai Kaplıcaları’ndaki termal tesislerde konaklıyorsanız eğer, termal sulardan bol bol yararlanın. Ayrıca Hüdai Kaplıcaları’nın ünlü çamur banyosunu denemeden evinize dönmeyin.
  • Ağaçların gölgelediği Sandıklı’da doğa yürüyüşleri yapın.
  • Afyon’un meşhur kaymak ve lokumunun hem tadına bakın hem de tatil dönüşü sevdiklerinize götürün.
  • Sandıklı’da Ne Yenir?

    Afyon’un yöresel yemeklerinde kullanılan ürünlerin başında hamur işleri ve sebze yemekleri geliyor. Özellikle patlıcanla yapılan 22 çeşit yemeği bulunuyor. Patlıcanlı musakka, paçik, düğülü yaprak sarması, çullama köfte, keşkek ve Afyon böreği Sandıklı’da deneyebileceğiniz yöresel lezzetlerin başında geliyor. Şehirle özdeşleşmiş Afyon kaymağı ve lokumunun da tadına mutlaka bakmalısınız. Mengen’den sonra aşçılarıyla ön plana çıkan Sandıklı’da Türk mutfağının en seçkin yemeklerini sunan restoranlar da bulunuyor.