Çankaya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Anıtkabir: Ankara’nın en fazla ziyaret edilen noktasıdır Anıtkabir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, Rasattepe olarak adlandırılan bölgede bulunuyor. Özellikle milli bayramlarda çiçeklerle süslenen Anıtkabir, yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor. Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra hemen yanındaki müzeyi de mutlaka gezmelisiniz.

Müze Köşk: Cumhurbaşkanlığı kompleksi içerisinde yer alan Müze Köşk, 1800 yıllarında inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Köşkte bir süre Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım ikamet etmiştir. Ayrıca yerli ve yabancı misafirler, gazeteciler bu köşkte ağırlanmıştır. Müze Köşk’te kütüphane, çalışma odası, yatak odası, misafir yatak odası, elçi kabul salonu ve yeşil salon gibi bölümleri var. Müze, bireysel ziyaretler için cumartesi ve pazar açıkken, kurumsal ziyaretlerde başvuru formu doldurulması gerekiyor.

Kocatepe Camii: Ankara Çankaya’nın en görkemli yapılarının başında geliyor Kocatepe Camii. 1967’de ilk temelleri atılan cami, 1987 yılıyla birlikte tamamlanıp ibadete açılmıştır. Sahip olduğu 4 minaresiyle Selimiye Camii’ni hatırlatan Kocatepe Camii’nin alt kısmında kütüphane, otopark ve konferans salonu bulunuyor.

Ankara Tabiat Tarih Müzesi: Çankaya gezilecek ve görülecek yerler listelerinde olması gereken bir diğer nokta Ankara Tabiat Tarih Müzesi’dir. Müzenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. MTA Genel Müdürlük binasında yer alan müzede 6400 civarında fosil sergileniyor. Ayrıca Fransa tarafından müzeye hediye edilen fil iskeleti de müzenin en önemli parçasıdır.

Çankaya Yapılacak Aktiviteler

  • Atakule’de keyifli bir alışveriş yapın.
  • Eymir Gölü’nde bisikletle gezintiye çıkın. Tercihinizi Seğmenler Parkı’ndan yana da kullanabilirsiniz.
  • Ankara’nın en işlek noktası Kızılay Meydanı’na giderek şehrin günlük yaşantısına dahil olun.
  • Çankaya’da Ne Yenir?

    Çankaya, yıl içerisinde çok fazla ziyaret edildiği için çeşitli restoranlara, lokantalara ve büfelere sahip. Dilerseniz ev yemekleri yapan mekanlara gidebilir, dilerseniz yöre lezzetleri sunan restoranları tercih edebilirsiniz. Ankara’nın birbirinden güzel yöre yemekleri arasındaki; kapama, katma aşı, Ankara tavası ve çoban kavurmasını geziniz sırasında mutlaka denemelisiniz.