Kumluca Gezilecek ve Görülecek Yerler

Çavuşköy (Adrasan): Çavuşköy, doğasıyla ve huzurlu atmosferiyle hem dinlendirici hem de keşif dolu bir gezi noktasıdır. Adrasan adıyla da anılan Çavuşköy, il merkezine yaklaşık 92 kilometre, Kumluca ilçe merkezine ise 28 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Geniş bir koyun çevrelediği bölgede birçok konaklama tesisi bulunuyor. Adrasan otelleri, Antalya’da tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Otellerin birçoğu denize yürüme mesafesindeyken, bazı Adrasan otelleri daha iç kesimlerde yer alıyor. Adrasan-Antalya’nın tüm güzelliklerini keşfetmek için bir iki gününüzü Adrasan otellerinde konaklayarak geçirebilirsiniz.

Gelidonya Feneri: Kumluca’nın tarihine ışık tutan bir yapıdır Gelidonya Feneri. Fransız mimarlar tarafından 1934 yılında inşa edilen fener, Likya Yolu üzerinde bulunuyor. Eğer Antalya’da Likya turu yaparsanız Gelidonya Feneri ile karşılaşmanız muhtemel.

Rhodiapolis Antik Kenti: Kumluca’ya yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktaki Rhodiapolis Antik Kenti’nin Rodoslular tarafından kurulduğu biliniyor. Sarnıçlar, kilise kalıntıları, tiyatro ve nekropol kalıntılarıyla her yıl yüzlerce turistin rotasını çevirdiği Rhodiapolis Antik Kenti, sizin de keşif noktalarınızdan biri olabilir.

Korydalla Antik Kenti: Tarihi hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Korydalla Antik Kenti ilk kez M.Ö. 480 yılında adından bahsettirmiştir. Özellikle Roma ve Bizans döneminde önemli bir yerleşim alanı olmuş, altın ve gümüş kilise eşyalarıyla ünlenmiştir. Korydalla, Kumluca gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edebileceğiniz bir nokta.

Kumluca Yapılacak Aktiviteler

  • Kumluca ve Adrasan’ın birbirinden güzel plajlarında gün boyu yüzmek ve kumsalların tadını çıkarmak bölgenin en keyifli aktivitelerinden... Plajdaki vakitlerinizi şnorkelle dalışlar yaparak daha eğlenceli hale getirin.
  • Likya Yolu’nda uzun yürüyüşler yapın. Antalya Kumluca’nın coğrafyasına yakından tanık olacağınız bir aktivite olacak bu yolculuk.
  • Özellikle Adrasan’dan kalkan tekne turlarına katılmalısınız. Çevre koyları keşfedeceğiniz tur sırasında teknenin demir attığı her koyda yüzmeyi de ihmal etmeyin.
  • Adrasan’da yamaç paraşütü yapabileceğiniz noktalar bulunuyor. İlginiz varsa yamaç paraşütü yapmadan Kumluca’dan ayrılmayın.
  • Olimpos Milli Parkı’nı görmeden ve Olimpos’ta kamp yapmadan evinize dönmeyin. Milli parkın içindeki belirli noktalarda kamp alanları bulunuyor. Ayrıca Adrasan gibi Olimpos’ta da yamaç paraşütü de yapmanız mümkün.

  • Kumluca’da Ne Yenir?

    Yöresel yemeklerin yanı sıra, Türk ve dünya mutfağından birçok lezzeti Kumluca restoranlarında tadabilirsiniz. Kumluca’da; nohut, fasulye ve buğdaydan yapılan yemekler ön plana çıkıyor. Tatiliniz sırasında Kumluca yöresel yemeklerini keşfetmek istiyorsanız öncelikle toprak kızartmanın tadına bakmalısınız. Arap aşı çorbası, kölle ve keşkek de Kumluca’da yemeden dönülmemesi gereken lezzetlerin başında geliyor. Kumluca restoranlarının mönüsünde daha adını sayamadığımız yöresel tatları damağınızla buluşturabilirsiniz.