Aydın Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kuşadası Milli Parkı: Kuşadası Milli Parkı, Aydın’ın en çok ziyaret edilen noktaları arasında. Sahip olduğu bitki örtüsü ve tertemiz denizi ile baştan sona keşif imkanı veriyor. Bölge, 1966 yılında milli park olarak ilan edilip koruma altına alınmıştır. Kuşadası ile Söke arasında yer alan bu bölge, Dilek Yarımadası Milli Parkı olarak da adlandırılıyor.

Didyma Antik Kenti: Aydın’ın en ünlü antik yerleşim alanlarından biridir Didyma Antik Kenti. Söke ilçesine bağlı Yenihisar Köyü yakınlarında yer alan antik kentteki ilk kazılar 1858 yılında başlamıştır. Aynı zamanda bir dini merkez konumunda olan Didyma, Apollon’un kız kardeşi ve aynı zamanda Ay Tanrıçası olan Artemis’e adanmıştır. Kent zengin bir ziyaretçi potansiyeline sahip olup, özellikle Apollon Tapınağı ile dikkatleri üzerine çekmekte...

Aphrodisias Antik Kenti: Aydın gezilecek ve görülecek yerler listelerinde olması gereken noktalardandır Aphrodisias Antik Kenti. Karacasu ilçesine bağlı Geyre Köyü’ndeki kent, Aşk Tanrıçası Afrodit’ten alır ismini. Aphrodisias’ın M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu biliniyor. En sağlam yapısı ise stadyumdur.

Aydın Plajları: Aydın’ın hemen hemen her bölgesinden denize girilebiliyor. Ege Denizi’ne hakim olan şehirdeki en popüler plajlar Kuşadası’nda ve Didim’de yer alıyor. Kuşadası’ndaki Güvercinada Plajı, Güzelçamlı Plajı, Davutlar Plajı, Kadınlar Denizi Plajı; Didim’deki Altınkum Plajı ve Akbük Plajı turistlerin denize girmek için en çok tercih ettiği noktalardır.

Milet Tiyatrosu: Helen-Roma dönemiyle tarihlendirilen ve Didim’de yer alan Milet Tiyatrosu, Aydın’ın en dikkat çeken yapılarından biridir. Akustiğiyle, sağlamlığıyla ön plana çıkan tiyatro, 15.000 kişilik kapasiteye sahip. Tiyatronun üst kısımlarından şehrin dört limanı da görülebilmekte…

Müzeler: Aphrodisias Antik Kenti içindeki Aphrodisias Müzesi, Didim’deki Milet Müzesi, Yenipazar ilçesindeki Yörük Ali Efe Müzesi ve Söke’deki Otantika Etnografya Müzesi zengin koleksiyonlarıyla görülmesi gereken müze yapılarıdır. Müzeleri, Aydın gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin.

Aydın Yapılacak Aktiviteler

  • Kuşadası ve Didim’in “Mavi Bayrak” ödüllü plajlarında vakit geçirin.
  • Yenipazar ilçesinin ünlü pidelerin tadına bakın.
  • Aydın´ın her noktasında kolaylıkla alışveriş yapacağınız yerler bulunsa da, özellikle Nazilli ilçesindeki küçük dükkânları dolaşın.
  • Kuşadası Milli Parkı’nda trekking yapın, bölgenin doğasını baştan sona keşfedin.
  • Dalış yapmak için Kuşadası ve Didim’i tercih edin.
  • Kuşadası’ndan ve Didim’den kalkan tekne turlarına katılın.
  • Aydın’da Ne Yenir?

    Acılı güveç, zeytinyağlı börülce, paşa böreği, ciğer sote, çingene pilavı, etli enginar ve keşkek başta olmak üzere Aydın yöresel mutfağının çeşidi bol yemeklerinden dilediğinizi tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor Aydın’da. Yenipazar ilçesinde halebişi denilen pide, Aydın-Nazilli yolu üzerindeki restoranlarda kuyu kebabı ve Aydın-Ortaklar yolu üzerindeki restoranlarda ise çöp şiş yiyebilirsiniz. Ayrıca şehirle özdeşlemiş kar helvası da denemeniz gereken lezzetlerdendir.