İnegöl Gezilecek ve Görülecek Yerler

Oylat: İnegöl’ye 25 kilometre uzaklığı bulunan Oylat, termal su zenginliği ve yeşilin binbir tonunu taşıyan doğasıyla ünlü küçük bir beldedir. Bursa Oylat kaplıcalarının; tansiyon, kireçlenme, cilt, romatizma ve felç hastalıklarına şifa olduğu biliniyor. Şifalı sularından dolayı sürekli ziyaret edilen Oylat’ta buna bağlı olarak birçok termal otel bulunuyor. Uludağ’ın eteklerinde; vadileriyle, şelaleleriyle, dere ve mağaralarıyla göz dolduran Oylat’ı İnegöl gezilecek ve görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

İnegöl Ormanları: Her mevsim farklı bir renge bürünen İnegöl Ormanları, şüphesiz ki bölgenin en keyif veren noktasıdır. Zengin bitki örtüsü ve ağaç türleriyle çevrili olan ormanda doğayla iç içe yürüyüşler yapabilir, fotoğraf karelerinize ormanın farklı güzelliklerini yansıtabilirsiniz. İnegöl Ormanları; geyik, ayı ve tilki gibi yabani hayvanlara ev sahipliği yapmakta olup, fauna ve florasıyla göz dolduruyor. İnegöl gezilecek yerler listenizde kesinlikle yer vermelisiniz.

Hilmiye Köyü: İnegöl’e 20 kilometre gibi yakın bir konumda yer alıyor Hilmiye Köyü. Ahşap mimarili evleriyle, doğasının güzelliğiyle tam puan alan Hilmiye Köyü, İnegöl’ün önemli bir yerleşim alanıdır. Bursa İnegöl’e gelen turistlerin son zamanlarda sıklıkla ziyaret ettiği köyün kahvaltısı oldukça ünlü.

Tarihi Eserler: İnegöl’ün doğası kadar tarihi yapıları da görülmeye değer niteliklerini hâlâ koruyor. Bu yapılar arasındaki 1398-1402 yıllarıyla tarihlendirilen Cuma Camii (Beyazıt Han Camii), İnegöl Çarşısı içindeki İshakpaşa Külliyesi’nin medrese, türbe ve camisi İnegöl gezilecek yerler listenize alabileceğiniz noktalar.

İnegöl Kent Müzesi: Zengin bir koleksiyona sahip olan İnegöl Kent Müzesi, tarihi belediye binasının restore edilmesinin ardından hizmete girmiştir. Yöreye özgü obje, eşya ve materyallerin sergilendiği müze, İshakpaşa Külliyesi’nin hemen karşısında yer alıyor.

İnegöl Yapılacak Aktiviteler

  • Hilmiye Köyü’nün ünlü kahvaltısıyla başlayın güne. El yapımı reçeller, peynirler ve köy ekmeği iştahınızı kabartacak.
  • İnegöl’ün Oylat beldesindeki kaplıcalara bir-iki gün ayırın. Romatizma, felç ve cilt gibi rahatsızlıklara şifa olan Oylat Kaplıcaları’nın doğasında uzun yürüyüşler de yapmayı ihmal etmeyin.
  • Meşhur İnegöl köfteyi bir de burada deneyin.
  • İnegöl Ormanları ve Oylat’ta doğa yürüyüşleri yapın. Her mevsim farklı renklere bürünen bu iki bölgede yürüyüş parkurları bulunuyor.
  • İnegöl’de Ne Yenir?

    Ülkenin hemen hemen her noktasında bilinen Bursa yöresel yemeklerini İnegöl’deki restoranlarda da deneyebilirsiniz. İnegöl köfte, kaba köfte, Bursa kısırı, Bursa kebabı, Bursa iskender ve Bursa güveci yemenizi önerdiğimiz lezzetlerin ilk sıralarında. Tatlı olarak ise kestane şekeri ve tahinli cevizli Bursa lokumunu tatmalısınız.