Oylat Gezilecek ve Görülecek Yerler

Oylat Kaplıcaları: Uludağ sırtlarında, muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan Oylat, kaplıcalarıyla birçok hastalığa şifa oluyor. Termal turizmi gelişmiş bir bölge olmasından dolayı kaplıca tesisleri bulunuyor bölgede. Tansiyon, cilt, kireçlenme, eklem ağrıları, felç, romatizma ve stres bozukluğuna iyi geldiği bilinen Oylat Kaplıcaları, yemyeşil vadisiyle de birçok keşif noktasına sahip.

Oylat Şelalesi: Çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçları arasına gizlenmiş olan Oylat Şelalesi, özellikle bahar aylarının en gözde gezi mekânıdır. Bahar aylarıyla birlikte şelale ve çevresi hem doğa fotoğrafçılığı hem de piknik için bulunmaz bir nokta. Oylat Vadisi’nden iki saatlik bir yürüyüş ile şelaleye ulaşılabiliyor.

Hilmiye Köyü: Kireç ve ahşaptan yapılmış kendine has evlerinin yeşil bir doğayla buluştuğu Hilmiye Köyü, Oylat’a oldukça yakın bir konuma sahip. Köy, son yıllarda Oylat’a gelenler tarafından keşfedilmiş olup, doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekimleri için sık sık tercih edilmeye başlandı. Köyün 1 kilometre güneyinde Oylat Mağarası bulunuyor. Mağara, toplam 665 metre uzunluğundadır ve genişliği 2 ile 5 arasında değişmektedir. Sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzlarının ilginç oluşumları görülmeye değer nitelikte.

Oylat Yapılacak Aktiviteler

  • Oylat Vadisi’nde fotoğraf turlarına çıkın. Şelale başta olmak üzere her noktasını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirin.
  • Gezinizi güzel bir piknikle taçlandırın. Oylat Şelalesi veya Hilmiye Köyü piknik için tercih edebileceğiniz noktalar.
  • Oylat Kaplıcaları’nın şifalı sularında zaman geçirin. Bölgede hem belediyeye hem de özel işletmelere ait kaplıca tesisleri bulunuyor.
  • Oylat Vadisi’ndeki restoran ve kafelerde molalar verin. Alabalık yemeden gezinize son vermeyin.
  • Oylat’ta Ne Yenir?

    Oylat’ta yemeniz gereken ilk lezzet kiremitte alabalıktır. Üstelik Oylat restoranlarında alabalığın hem kaşarlısını hem de mantarlısını mutlaka denemelisiniz. Etli erik, İnegöl köfte, kaba köfte, Bursa kısırı, Uludağ pilavı, Bursa güveci ve İskender kebabı ise yöre mutfağının en çok sevilen lezzetleridir.