Gökçeada Gezilecek ve Görülecek Yerler

Plaj ve Koylar: Gökçeada’nın birbirinden güzel, bir o kadar birbirinden temiz plajları ve koyları bulunuyor. Attığınız her adımda denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz. Ayrıca mevcut olan plaj ve koylar su sporları için de oldukça elverişli. Dalış, rüzgar sörfü ve kitesurf sporlarından dilediğinizi Gökçeada koyları ve plajlarında yapabilirsiniz. Aydıncık Plajı, Laz Koyu, Yıldızkoy ve Yuvalı Koyu Gökçeada’nın denize girmek için en popüler noktaları.

Gökçeada Sualtı Milli Parkı: Kaleköy ve Kuzu Limanı arasında yer alıyor Gökçeada Sualtı Milli Parkı. 1999 yılında milli park statüsü kazanan bölge, bozulmamış doğasıyla oldukça etkileyici bir görüntüye sahip. Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nda dalış yapmak için gerekli kurumlardan izin alınması gerekiyor.

Marmaros Şelalesi: Adanın en sakin ve en huzur veren noktalarından biridir Marmaros Şelalesi. Tropik adaları anımsatan bir doğaya sahip olan şelale ve çevresi keşif meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Dereköy’den Uğurlu Köyü istikametine gidildiğinde, köyün çıkışındaki sağa ayrılan yol üzerinden 7 kilometre sonra aracınızı bırakarak şelaleye yürümelisiniz.

Gökçeada Kaya Mezarı: Gökçeada gezilecek ve görülecek yerler listenize almanız gereken bir diğer nokta ise kaya mezarlarının olduğu bölgedir. Gökçeada Kaya Mezarları olarak adlandırılan nokta, adanın güneyinde yer alıyor. Büyükçe bir kayanın üzerine oyulmuş iki mezardan oluşan bu tarihi kalıntının hangi dönemde yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor.

Gökçeada Peynir Kayalıkları: Gökçeada Kuzu Limanı’nın hemen sol tarafından bulunan ve peynir kalıplarına benzetilen kaya oluşumlarıdır. Gökçeada Peynir Kayalıkları’na kısa bir tekne yolculuğuyla ulaşılabiliyor.

Gökçeada Yapılacak Aktiviteler

  • Gökçeada koylarında kitesurf ve rüzgar sörfü yapın.
  • Dalış yapmak için özellikle Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nı tercih edin.
  • Doğanın içinde zaman geçirmeyi seviyorsanız tatilinizi bir-iki gecesini kamp kurarak geçirin.
  • Yöreye özgü el yapımı reçellerin tadına bakın.
  • Gökçeada’da Ne Yenir?

    Gökçeada yöresel yemeklerinin temelini sebze, süt ürünleri, kırmızı et ve balık oluşturuyor. Adada özellikle mevsimine göre balık tüketebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Gökçeada tatilinizde kuzu ve keçi etinden yapılan yemekler başta olmak üzere kekik balı, kuşburnu kurabiyesi ve mantının tadına mutlaka bakmalısınız. Eski dönemlerde Rum nüfusun fazla olmasından dolayı Rum mutfağına ait lezzetler arasındaki bir çeşit peynirli pizza olan cicirya ve kurkuti de deneyebileceğiniz tatlar arasında.