Ilgaz Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ilgaz Kayak Merkezi: Ilgaz sıra dağları üzerinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi, kış sezonuyla birlikte en hareketli dönemini geçiriyor. Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Kayak pistleri 2 adet olup, birinci pistte gece kayak yapma imkânı bulunur. İkinci pistin ise uzunluğu 1400 metre. Köknar ve sarıçam ağaçlarıyla çevrili olan Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak yapmanın yanı sıra snowboard da deneyebileceğiniz kış sporları arasında.

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Kastamonu-Çankırı arasında kalan Ilgaz Dağı Milli Parkı; karaçam, kızılçam, köknar ve nadir bulunan bitki türleriyle keşfedilecek yerlerden biri. Macera sevenlerin ilgi gösterdiği milli park trekking ve kamp için ideal bir bölgedir. Ayrıca sınırlarında Ilgaz Kayak Merkezi’ni bulundurmasından dolayı kış tatiline çıkanlar tarafından da sıklıkla gezilmekte… Milli parkın 750,86 hektarlık bölümü Kastamonu, 337,75 hektarlık bölümü ise Çankırı sınırlarını kapsıyor. Bölge 1976 yılında koruma altına alınmıştır.

Ilgaz Yapılacak Aktiviteler

  • Kış sezonunda karların tadını çıkarın. Ilgaz Kayak Merkezi’nde snowboard ve kayak yapmadan evinize dönmeyin.
  • Eğer bahar ve yaz aylarında Ilgaz’da olacaksanız, Ilgaz’ın tarihi evlerini gezin. Bisiklet turlarıyla renkli doğasını keşfedin. Bisiklet turları ve piknik için Yapraklı Büyük Yayla’yı tercih edin.
  • Ilgaz Milli Parkı’nda trekking yapın. Trekking için ayırdığınız günde, yanınıza fotoğraf makinesi almayı ihmal etmeyin.
  • Ilgaz’da Ne Yenir?

    İç Anadolu mutfak kültürüne hakim olan Çankırı-Ilgaz’da çeşitli restoranlara giderek yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Çankırı yöresel yemeklerinde buğday ürünleri kullanılıyor. Pestil, kurutma, turşu ve salamura gibi birçok ürün yöre halkı tarafından kış ayları için hazırlanıyor. Keşkek, pekmezli pıhtı, mantarlı keşkek, su böreği, çullama, bazlama, mıhlama, gözleme, tarhana çorbası ve harmandaşı Çankırı Ilgaz lezzetleri arasındadır. Tatiliniz sırasında Ilgaz restoranlarından pide ve kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz.