Çankırı Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Kastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı, iki şehrin de turizmini hareketlendirmekte. Ilgaz Dağı, hem oksijenli havası hem de doğanın en güzel manzaralarını sunuyor. Her mevsim ziyaret edilebilen milli parkta iki adet kayak merkezi bulunuyor. Ilgaz Dağı Kayak Merkezi kış tatillerinde en çok ilgi gören noktayken, Yıldıztepe Kayak Merkezi daha sakin ve farklı bir alternatif olabilir. Bölge, bahar aylarında doğa fotoğrafçılığı ve trekking için en ideal gezi noktası haline geliyor.

Çankırı Müzesi: Hem etnografik hem de arkeolojik eserlerin sergilendiği Çankırı Müzesi, şehir merkezinde yer alıyor. Hellenistik dönemden Roma dönemine, Bizans döneminden Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çeşitli eserler başta olmak üzere zengin bir koleksiyona sahip.

Buğday Pazarı Medresesi: Şehrin hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsanız ilk durağınız Buğday Pazarı Medresesi olmalı. Çankırı’nın kültürel değerlerini, geçmişte kullanılan çeşitli yöresel kıyafetleri Buğday Pazarı Medresesi’nde görebilirsiniz. Medrese, 1700’lü yıllarda Mustafa Hazım Efendi tarafından inşa ettirilmiş ve yıllar boyunca; yün deposu, inşaat malzeme deposu gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır ve günümüzde müze olarak ziyarete açıktır.

Sakaeli Kaya Mezarları, Yapraklı Büyük Yayla, Çankırı Kalesi, Tuz Mağarası, Kırkpınar Yaylası, Çarşı Hamamı, Ilgaz Hamamı, Emir Karatekin Bey Türbesi, Büyük (Sultan Süleyman) Camii ve Kadın Çayırı Mesire Yeri de Çankırı gezilecek ve görülecek yerlerden sadece birkaçıdır.

Çankırı Yapılacak Aktiviteler

  • Kış sezonunda Çankırı’da olacaksanız Ilgaz Kayak Merkezi veya Yıldıztepe Kayak Merkezi’ne günübirlik bir gezi düzenleyip, kayak ve snowboard gibi kış sporlarıyla ilgilenin. Kayak merkezlerine yakın konaklama tesisler bulunuyor.
  • Piknik yapmak ve doğanın içinde zaman geçirmek için Kadın Çayırı Mesire Yeri ve Orman Fidanlığı Mesire Yeri’ni tercih edin.
  • Çankırı’da Ne Yenir?

    Çankırı yemekleri İç Anadolu mutfağının özelliklerini taşımakta. Özellikle buğday ürünlerinin tüketildiği Çankırı’da; tarhana, bulgur ve keşkek gibi yiyecekler yöre halkı tarafından üretilir. Çankırı yöresel yemekleri oldukça çeşitlidir. İlk olarak; cızlama, mantarlı keşkek, su böreği ve çullamanın tadına bakabilirsiniz. Çankırı mutfağı daha önce hiç denemediğiniz çeşitli lezzetlerle doludur. Pelverde, sini, bıhtı, etli hamur, ince ekmek muskası da şehrin yöre yemekleri arasında en sevilenlerdir. Çankırı restoranları, yerel yemeklerin dışında ızgara çeşitleri ve kebap çeşitleri de sunmakta.