Büyükçekmece Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü: Mimar Sinan eserleri arasında olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Marmara Denizi ile Büyükçekmece Gölü’nü birleştiği noktada yer alıyor. Zigetvar Savaşı sırasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan köprü, III. Selim zamanında tamamlanmış. Köprünün toplam uzunluğu 636 metre olup, genişliği ise 7,17 metredir.

Büyükçekmece Gölü: Büyükçekmece Gölü, çok eski dönemlerde Marmara Denizi’nin küçük bir koyu durumundaydı. Zaman içerisinde bir çökme meydana gelerek Marmara Denizi’nden ayrılıp göl haline gelmiştir. Günümüzde Büyükçekmece ve yakın çevrelerdeki insanların mesire yeri olarak kullandığı göl, piknik ve doğa yürüyüşleri için sıklıkla ziyaret ediliyor. Özellikle hafta sonları en yoğun ilgiyi gördüğü günlerdir.

Kurşunlu Han: Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine yapılan Kurşunlu Han, toplam 48 metre uzunluğundadır. Hanın çatısı kurşundan yapıldığı için ismi de Kurşunlu Han olarak kalmıştır. Günümüzde Büyükçekmece Kervansarayı olarak adlandırılmakta…

Sokullu Mehmet Paşa Camii: Büyükçekmece’deki çoğu tarihi yapı gibi Sokullu Mehmet Paşa Camii de Kanuni sultan Süleyman’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Mimar Sinan eserleri arasında gösterilen caminin en göze çarpan detayı minaresidir. Yekpare taştan oyularak yapılan minarenin dünyada tek benzeri Mısır’da bulunuyor. Kurşunlu Han’ın hemen yanında yer almakta…

Büyükçekmece Yapılacak Aktiviteler

  • Büyükçekmece sahilinde su sporları aktivitelerine katılın. İlçenin en popüler su sporları aktivitesi yelkendir.
  • Büyükçekmece sahil kıyısındaki masalarda piknik yapmadan gezinizi tamamlamayın.
  • Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliklere katılın.
  • Sahil yolu üzerindeki bar ve kulüplerde gece geç saatlere kadar eğlenin.
  • Büyükçekmece’de Ne Yenir?

    Büyükçekmece’nin hem ara sokaklarında hem de sahil kıyısında birçok salaş restoran bulunuyor. Özellikle sahil kıyısındaki sucuk ekmek yapan büfeler ve et çeşitleriyle her damağa dokunan lokantalar yer alıyor. Salaş lokantalar kadar şık restoranlara da sahip olan Büyükçekmece’de güzel bir müziğin eşlik ettiği mekânları tercih ederek balık ve ızgara çeşitlerini mutlaka denemelisiniz. İlçenin ara sokaklarında ise daha çok pizza, döner, çiğköfte yiyebileceğiniz küçük dükkânlar yer alıyor.