Fatih Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sultanahmet: Fatih’in en bilindik ve en eski tarihine sahip semtidir Sultanahmet. Özellikle Sultanahmet Meydanı’ndaki yapılar yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ayasofya, Topkapı Sarayı, İbrahim Paşa Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Yılanlı Sütun, Örme Sütun, Sultan Ahmet Camii başta olmak üzere Bizans, Roma ve Osmanlı’nın izleriyle ünlenen Sultanahmet semtinde çeşitli restoranlar ve kafeler de bulunuyor. Yaz-kış günün her saati hareketliliğini koruyan Sultanahmet, Fatih gezilecek ve görülecek yerler listelerinde ilk sırada olmalı.

Balat: Haliç kıyısında yer alan Balat çok eski bir yerleşim alanıdır. İstanbul’un mahalle kültürünü yaşatmayan devam eden Balat, tarihi boyunca farklı etnik grupların bir arada yaşamasına olanak sağlamıştır. Ahrida Sinagogu, Yanbol Sinagogu, Ferruh Kethuda Camii, Balatkapı Taksiarkhes Kilisesi, İştipol Sinagogu ve Surp Hreşdagabet Kilisesi Balat İstanbul’un tarihine eşlik eden yapıların başında geliyor.

Sirkeci: Fatih’in tarihine ışık tutan yapılara sahip Sirkeci’deki gezeceğiniz ilk yerler; İstanbul Demiryolu Müzesi, Aya Terapon Rum Kilisesi, Sirkeci Garı ve Hayyam Pasajı olmalı.

Hırka-i Şerif Camii, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Basın Müzesi Kütüphanesi, Türkiye İş Bankası Müzesi, Soğukçeşme Sokağı, Nuruosmaniye Camii, Türk Vakfı Hat Sanatları Müzesi, Aya Nikola Kilisesi, Aya Kiryaki Kilisesi, Eski İmaret Camii, Küçük Ayasofya Camii ve Zeyrek Sarnıcı da Fatih gezilecek ve görülecek yerlerden birkaçıdır.

Fatih Yapılacak Aktiviteler

  • Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı’daki dükkânlarda alışveriş yapın.
  • Akşam saatlerinde eğlenmek için Kumkapı’yı tercih edin.
  • Sultanahmet köftesi yemeden, fotoğraf turuna çıkmadan, Topkapı Sarayı’nın terasındaki manzarayı görmeden, Gülhane Parkı’nda sıcak bir çay içmeden, Eminönü’nde balık-ekmek yemeden Fatih’ten ayrılmayın.
  • Fatih’te Ne Yenir?

    Fatih’in her semtinde Türk mutfağından dünya mutfağına kadar çeşitli lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Hemen hemen her semtin özel bir lezzeti var. Eminönü’nde balık ekmek yapan restoranlar çoğunluktayken, Sultanahmet’te köftecilerin sayısı fazladır. Alternatif olarak; kebap, zeytinyağlı ev yemekleri, döner, ciğer ve fast food ürünlerini deneyebileceğiniz Fatih restoranları da bulunuyor.