Merter Gezilecek ve Görülecek Yerler

Topkapı Kültür Parkı: Dinlenme ve kültürel amaçlı yapılan, yeşil alanlarıyla haftanın her günü ziyaret edilen Topkapı Kültür Parkı; süs havuzu, otoparkı ve sosyal tesisleriyle geniş bir alanı kapsamakta. Topkapı ile Merter arası yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olduğu için parka ulaşım kolaydır. Dinlenmek ve yürüyüş yapmak için tercih edilebilir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi: Merter’e yakın bir konumda yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, gezi listelerinde mutlaka yerini almalı. Müze, Topkapı Kültür Parkı’nın içerisinde bulunuyor. 2009 yılında hizmete girmiş olup, İstanbul’un fethini canlandırmalarla anlatan müzede 10.000 figür çizimi mevcut. Ayrıca Mehter Takımı ve at kişnemeleri de fetih dönemini yaşatan detaylar arasında.

Balıklı Rum Kilisesi: Zeytinburnu’na bağlı Merkez Efendi Mahallesi’nde yer alıyor Balıklı Rum Kilisesi. Eski kaynaklarda kilisenin adı Panagia Pege olarak geçiyor. Yapım tarihi 5. yüzyıla dayanan kilise, günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiş olup, sağlamlığını korumakta. Kilisenin yanında bir de ayazma yer alıyor.

Merter Yapılacak Aktiviteler

  • Merter’deki toptancılardan giyim, ayakkabı ve ev eşyalarını çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.
  • Merter’de Ne Yenir?

    Merter, birçok toptancıya ve tekstil mağazasına sahip olduğu için her sokağı ve caddesinde çeşitli restoran ve lokantalar yer alıyor. Özellikle fast food ürünlerinin ön plânda olduğu Merter’de; döner, kebap, lahmacun, gözleme, ev yemekleri, simit çeşitleri yiyebileceğiniz mekânlar da bulunuyor. Çok fazla alternatif olan semtte, küçük kafelere giderek ızgara ve makarna çeşitlerini de deneyebilirsiniz.