Pendik Gezilecek ve Görülecek Yerler

Temenye: Yapılan araştırmalarla Pendik’ten daha eski bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkan Temenye Höyüğü, ilçe merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıktadır. Bölgedeki ilk kazı çalışmaları 1961 yılında yapılmış olup, çeşitli kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Saint Jean Babtist Kilisesi (Hz. Yahya Kilisesi) ve Ayios İoanis Prodromos Ayazması höyüğün günümüze kadar taşıdığı kalıntılarıdır.

Sultan Konağı: Sultan Abdülmecit döneminde inşa edilen ve Pendik’in en önemli yapılarından biri olan Sultan Konağı, Pendik gezilecek yerler listelerinde yerini alabilir. Konak hakkında çok fazla bilgi yok.

Bizans Manastırı: Orta Bizans dönemi ile tarihlendirilen Bizans Manastırı, 1974 yılında yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. Büyük kilise, fiapel, mezar odası ve atrium, kazılarda elde edilen kalıntılardır. Manastır, Çınardere Mahallesi’nde yer alıyor.

Pendik Yapılacak Aktiviteler

  • Pendik’in sahil şeridi boyunca yürüyüş yapın veya bisikletle gezintiye çıkın.
  • Pendik Marina’daki restoranlarda mutlaka kahvaltı yapın. Ardından mağazalara geçerek alışveriş turuna çıkın.
  • Pendik’te Ne Yenir?

    Türk mutfağına ait birbirinden lezzeti yemekleri Pendik restoranlarında deneyebilirsiniz. Pendik’e gelen turistlerin geneli yeme-içme ihtiyacını Pendik Marina’da karşılıyor. Türk ve dünya mutfağının çeşitli yemeklerini sunan restoranların sabah kahvaltıları da oldukça ünlü. Özellikle içkili mekânlarda balık ve meze çeşitlerini denemelisiniz.