Zeytinburnu Gezilecek ve Görülecek Yerler

Panorama 1453 Tarih Müzesi: Mehter Marşı ve at kişnemeleriyle İstanbul’un fethedildiği zamanları yaşayacağınız bir gezi noktasıdır Panorama 1453 Tarih Müzesi. Müze, Topkapı Kültür Parkı’nın içerisinde yer alıyor ve Zeytinburnu’ndan kolay bir şekilde ulaşılabiliyor.

Merkez Efendi Camii: Kare planlı bir mimariye sahip olan Merkez Efendi Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Valide Sultan’ı mesir macunuyla iyileştiren Merkez Efendi’nin adını taşımakta. Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından yaptırılmıştır. II. Mahmut tarafından orijinaline sadık kalınarak yenilenmiştir.

Yenikapı Mevlevihanesi: Galata Mevlevihanesi’nden sonra Mevlevi tarikatının faaliyete geçirdiği ikinci dergahtır Yenikapı Mevlevihanesi. Zeytinburnu, Merkezefendi Mahallesi’nde yer alan Mevlevihane; çilehane, mezarlık, misafirhane ve aşevi bölümlerinden oluşuyor.

Balıklı Rum Kilisesi: Zeytinburnu gezilecek ve görülecek yerlerden biri de Balıklı Rum Kilisesi’dir. 5. yüzyılda İmparator I. Leo’nun inşa ettirdiği tahmin edilen yapının eski ismi Panagia Pege’dir. Günümüzde Meryem Ana Kilisesi olarak da anılmakta. Kilisenin yanındaki Balıklı Ayazması’nı da gezinize dahil edebilirsiniz.

Kazlıçeşme Fatih Camii, Erikli Baba Tekkesi, Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, Aya Paraskevi Kilisesi ve Seyyid Nizam Tekkesi de Zeytinburnu gezilecek yerler listelerinde mutlaka yerini almalı.

Zeytinburnu Yapılacak Aktiviteler

  • Merter’in giyim mağazalarına ve toptancılarına uğrayarak uygun fiyatlara alışveriş yapın. Ayrıca Zeytinburnu’nda deri üzerine birçok mağaza ve imalat yeri var. Deri ürünlerini de uygun fiyatlara bulabilirsiniz.
  • Dinlenmek veya yürüyüş yapmak için Topkapı Kültür Parkı’nı tercih edin.
  • Zeytinburnu’nda Ne Yenir?

    Çok fazla iş yerinin bulunmasından dolayı birçok lokanta ve restorana sahiptir Zeytinburnu. Özellikle küçük işletmelerin yer aldığı ilçede Türk mutfağına ait birçok lezzeti (kebap, döner, pilav, kurufasulye) ve bunun yanı sıra fast food ürünleri yiyebileceğiniz mekânlar bulunuyor.