Foça Gezilecek ve Görülecek Yerler

Phokaia Antik Kenti: Foça’nın en eski yerleşim alanıdır Phokaia Antik Kenti. 12 İyon kentinden biri olan Phokaia’nın tarihi M.Ö. 11. yüzyıla dayanıyor. Antik kentin en önemli kalıntıları; Athena Tapınağı, Liman kutsal alanı ve Pers anıt mezarıdır.

Foça Antik Tiyatro: Foça Antik Tiyatro, Anadolu’nun bilinen en eski tiyatro kalıntısı... İ.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. 1991 yılında yapılan arkeolojik kazlar sonucunda gün yüzüne çıkarılan tiyatronun yapımında Foça’ya özgü tufa taşının kullanıldığı görülüyor. Foça gezilecek yerler listenizde antik tiyatroya yer verin.

Karakum Plajı: Foça’nın hemen hemen her kıyısından denize girebilirsiniz. Birbirinden güzel plajlarından en popüler olanı ise Karakum Plajı. Plajın uzunluğu 500 metre olup, su sporları için idealdir.

Foça Şeytan Hamamı: İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor Foça Şeytan Hamamı. M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Şeytan Hamamı, esasında bir aile kaya mezarıdır. Foça gezilecek ve görülecek yerler listeniz Şeytan Hamamı’na mutlaka yer verin.

Beş Kapılar Kalesi: Foça’nın en çok ziyaret edilen noktalarının başında geliyor Beş Kapılar Kalesi. Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Fakat bazı kaynaklarda XI. yüzyılda yapıldığına dair bilgi var.

Siren Kayalıkları: Homeros’un Odysseia destanında bahsettiği ve mitolojiye konu olan Siren Kayalıkları, Foça’nın en popüler noktalarından biri. Fokların yaşam alanı olan Siren Kayalıkları’nda yüzmek yasaklanmış durumda.

Kybele Açık Hava Tapınağı: Kybele’ye ait kabartma ve heykellerin bulunduğu Kybele Açık Hava Tapınağı, Foça gezinize dahil edebileceğiniz tarihi bir nokta. Buradaki tapınağın İ.Ö. 580 yılında yapıldığı biliniyor. En dikkat çeken detay ise Arkaik surlarında hiç harç kullanılmamış olması…

Foça Yapılacak Aktiviteler

  • Foça tatilinizde bir günü tekne turuna ayırın.
  • Foça Dış Kale ve Ceneviz Kalesi’ni ziyaret edin.
  • Sahil kıyısındaki balık restoranlarında güzel bir ziyafet çekin.
  • Sabahın erken saatlerinde sahil kıyısında yürüyüş yapın.
  • Foça dalış merkezlerine giderek dalış turlarına katılın.
  • Foça’da Ne Yenir?

    Temel geçim kaynağı balıkçılık olan Foça’da balık başta olmak üzere, deniz ürünleri oldukça fazla tüketiliyor. Öyle ki Foça restoranlarında mevsimine göre levrek, çipura, kefal ve barbun yiyebilirsiniz. Balık çorbası ve balık paçasının tadına ise mutlaka bakmalısınız. Deniz ürünlerinin yanı sıra zeytinyağlı ve ot yemekleri de bulunuyor Foça yöresel mutfağında. Zeytinyağlı enginar dolması ise Foça’da yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.