Gaziemir Gezilecek ve Görülecek Yerler

Klaros Antik Kenti: Menderes sınırlarında bulunan Klaros Antik Kenti’nin tarihi İ.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanıyor. Günümüzde pek çok kalıntının görüldüğü antik yerleşim alanı kehanet merkezi olarak tanınmış bir şehirdir. Apollon Tapınağı Klaros’un en önemli kalıntısıdır. Gaziemir ve Menderes arası araçla yaklaşık 10 kilometredir.

Kolophon Antik Kenti: Gaziemir’e yakın bir konumda yer alan Kolophon Antik Kenti, Menderes sınırlarında bulunuyor. Çamönü ve Değirmendere köyleri arasında kalan Kolophon, İyon kentleri arasında olup, deniz kenarında bulunmayan tek yerleşim alanıdır. At yetiştiriciliği ile ünlü bir yerleşim alanı olan Kolophon’un günümüze gelen kalıntıları harap halde olsa da hala görülmeye değer nitelikte...

Bakla Tepe: Yine Menderes ilçesinde bulunan Bakla Tepe Höyüğü’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla çeşitli kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Bulgurca Çiftlik Köyü sınırlarındaki höyükte; çanak, çömlek, seramik kap ve kâseler bulunmuştur. Höyük, toplam 25 metre çapındadır ve 20 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. İlk yerleşimin ise M.Ö. 3000 yılına kadar dayandığı tahmin ediliyor. Gaziemir gezilecek ve görülecek yerler listenize Bakla Tepe´yi ekleyebilirsiniz.

Gaziemir Yapılacak Aktiviteler

  • Gaziemir’in çam ormanları arasındaki mesire yerlerinde güzel bir piknikle doğanın tadını çıkarın.
  • İlçenin mağaza ve küçük dükkanlarında yöresel ürünler satın alabileceğiniz keyifli bir alışveriş turuna çıkın.
  • İzmir Merkez’e geçerek Kordon’da yürüyüş yapın, Pasaport İskelesi’nde sıcak bir çay için.
  • Gaziemir’de Ne Yenir?

    Ege mutfak kültürüne hakim olan İzmir Gaziemir’de; zeytinyağlı ürünler, deniz ürünleri ve meze çeşitleri en popüler yiyeceklerdir. Gaziemir’in her restoranında İzmir yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. İzmir köfte, sakızlı yahni, sakatat kebabı, çığırtma, enginar dolması ve paça Gaziemir’de denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Ayrıca Gaziemir geziniz süresince boyoz olmadan kahvaltıya başlamayın.