Malatya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Malatya Kalesi: Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya Kalesi, il merkezine yaklaşık 11 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Günümüz sadece kalenin duvarları kalmış olsa da tarihi düşünüldüğünde gezi noktalarının ilk sıralarında yer almayı başarıyor. Malatya Kalesi, Titus Livius zamanında yapılmaya başlanmış, Bizans İmparatoru Justianus tarafından tamamlanmıştır.

Malatya Müzesi: Malatya Müzesi, şehrin en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biri. Müzede, Malatya ve çevresinde yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılmış eserler sergileniyor. Kılıç ve mızrak uçları, insan mezarları, mühür baskılar müzenin en dikkat çeken parçaları arasında. Roma, Bizans, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı döneminin izlerini görebilirsiniz müzede. Malatya Müzesi, şehir merkezinde yer almakta ve ulaşım açısından kolay bir noktada bulunuyor.

Günpınar Şelalesi: Şehrin doğasına yakından tanık olmak istiyorsanız rotanızı Günpınar Şelalesi’ne çevirin. Darende ilçesinde yer alan şelale, aynı ismi taşıdığı Günpınar Çayı’nın etkisiyle oluşuyor. Şelalenin çevresi hem yürüyüş hem de piknik için ideal. Şelale çevresi son yıllarda yapılan düzenlemelerle turizme kazandırılmıştır.

Nemrut Dağı Milli Parkı, Beşkonaklar Etnografya Müzesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Yusuf Ziya Paşa Bedesteni ve Levent Vadisi Malatya gezilecek ve görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer noktalar.

Malatya Yapılacak Aktiviteler

  • Nemrut Dağı’nın görkemli heykellerini mutlaka ziyaret edin. Pötürge ilçesine bağlı Büyüköz Köyü’nden Nemrut Dağı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Şehrin meşhur kayısılarından alarak evinize de götürün. Alışveriş için Şire Pazarı’na uğrayın.
  • Sultansuyu Harası’nda düzenlenen atlı doğa gezilerine katılın.
  • Karakaya Baraj Gölü’nde rüzgar sörfü yapmadan gezinizi sonlandırmayın.
  • Malatya’da Ne Yenir?

    Kayısı üretiminde ön plana çıkan Malatya, çeşitli lezzetler bulunan mutfağıyla her damağa hitap etmekte… Kâğıt kebabından külah dolmasına, etli bulgur pilavından tiritli yemeğine kadar tüm Malatya yöresel yemeklerini şehrin restoranlarında deneyebilirsiniz. Ispanaklı dolma köfte, haşhaşlı top köfte ve pancar kavurması da deneyebileceğiniz alternatif yöre yemekleridir.