Mezitli Gezilecek ve Görülecek Yerler

Soli Antik Kenti: Mersin’in en önemli tarihi kalıntılarından biri olan Soli Antik Kenti, Mezitli sınırları içerisinde bulunuyor. Soli Harabeleri olarak da adlandırılan bölge, sit alanı olarak ilan edilip koruma altına alınmış durumda. Antik kentin tarihi M.Ö. 700’e dayanıyor ve Dorlar tarafından kurulduğu biliniyor. Sütunlu yol, Roma hamamı, antik liman, su kemerleri ve höyük, Soli’nin başlıca kalıntılarıdır.

Kuzucubelen Kalesi (Taş Kale): Ortaçağ’dan günümüze gelen Kuzucubelen Kalesi, Mezitli gezilecek yerlerden biri. Halk tarafından Taş Kale olarak adlandırılan yapı, gözetleme kalesi olarak inşa edilmiş. Kim tarafından ve hangi yıl yapıldığı bilinmiyor. Kaleye Mezitli-Fındıkpınar karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mezitli Plajları: Akdeniz’e kıyısı olması sebebiyle Mezitli’de denize girebileceğiniz plajlar bulunuyor. İlçede hem halk plajı hem de işletmelere bağlı plajlar mevcut. Mezitli Halk Plajı, Soli Turistik Tesisleri Plajı ve Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı’nı denize girmek için tercih edebilirsiniz.

Mezitli Yapılacak Aktiviteler

  • Mersin Mezitli’de ilk olarak denizin ve güneşin tadını çıkarın.
  • Şnorkelle küçük dalışların yanı sıra tüplü dalışlar da gerçekleştirin. Sualtı dünyasının zenginliğini daha yoğun göreceğiniz yerler ise Kızkalesi ve Anamur’dur.
  • Doğa yürüyüşleri yapın ve yürüyüşünüz sırasında bol bol fotoğraf çekin.
  • Mezitli’de Ne Yenir?

    Akdeniz mutfağına ait birçok lezzeti Mezitli’de keşfedebilirsiniz. Özellikle şehrin ünlü lezzetleri arasındaki tantuni, tüm Mezitli restoranlarının mönüsünde bulunuyor. Mezitli yöresel yemekleri genellikle baharatlı ve ekşilidir. Hemen hemen her yemekte acı ve baharat kullanıyor. Mezitli restoranlarında yöreye özgü cızlama, çileme, gaygana, topalak ve bazlamanın tadına mutlaka bakmalısınız.