Güllük Gezilecek ve Görülecek Yerler

Bafa Gölü Milli Parkı: Tabiatın en güzel manzaraları eşliğinde uzun yürüyüşler yapacağınız, bir tarafı alabildiğine yeşil, diğer bir tarafı tarihin derin izleriyle süslenmiş bir gezi noktasıdır Bafa Gölü. 1994 yılında milli park olarak ilan edilen göl ve çevresi, toplam 7 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. Güllük’e yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla ulaşılıyor. Gölün çevresindeki restoranlarda bir şeyler atıştırırken çam ve zeytin ağaçları size eşlik edecek. Milas Güllük gezilecek ve görülecek yerler listenizde Bafa Gölü mutlaka yer almalı.

İasos Antik Kenti: Bafa Gölü’ne yakın bir konumda yer alan İasos Antik Kenti, Milas Güllük’ün gezi noktalarından biri. Antik kentin tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanıyor ve Kıyıkışlacık Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Sur kalıntıları, su kemerleri, agora ve tiyatro günümüze kadar ulaşabilmiş kalıntılar arasında.

Herakleia Antik Kenti: Bafa Gölü’ne yakın bir konumda yer alan Herakleia Antik Kenti’ni görmeden Milas Güllük’ten ayrılmayın. Antik kentin adı mitoloji kahramanlarından biri olan Herakles’ten alıyor ve Milas’a bağlı Kapıkırı Köyü’nde bulunuyor. Herakleia’nın sağlam kalıntıları arasındaki nekropol, kent surları, Athena Tapınağı ve tiyatroyu mutlaka görmelisiniz.

Euromos Antik Kenti: Milas’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Euromos, Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağına sahip önemli bir antik yerleşim alanıdır. Kenti saran duvar kalıntıları, tiyatro ve diğer tüm kalıntıları görülmeye değer. Antik kent daha çok Zeus Tapınağını merak edenler tarafından ziyaret ediliyor.

Güllük Yapılacak Aktiviteler

  • Güllük Körfezi’nin tertemiz plajlarında yüzerek denizin ve güneşin tadını çıkararak tüm stresinizden arının.
  • Güllük Limanı’ndaki günübirlik tekne turlarıyla Milas ve Bodrum’un gizli kalmış koylarını gezin. Tekneler, akşam turları da düzenliyor.
  • Güllük’ün tam karşısındaki Leros Adası’na mutlaka gidin.
  • Güllük Körfezi, yelken sporu için oldukça elverişli. Malzemeleriniz varsa Güllük’te yelkenle açılmayı ihmal etmeyin.
  • Güllük’te Ne Yenir?

    Güllük yöresel yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir deniz ürünleri ve otlar. Güllük’te ne yenir diye çok fazla düşünmeyin, çünkü Güllük restoranları gerek yöresel tatlarıyla gerekse Türk mutfağının seçkin yemekleriyle her damağa hitap ediyor. Çıntar kavurması, kabak çiçeği dolması, enginarlı bakla, tepsi böreği, Milas köftesi, ot haşlama, ebegümeci ve taratorlu börülce Güllük’te deneyebileceğiniz lezzetlerden sadece birkaçı.