Selimiye Gezilecek ve Görülecek Yerler

Aşarkaya ve Sarıyaka Tepeleri: Selimiye’nin en yüksek noktaları olan Aşarkaya ve Sarıyaka tepelerini keşfedin. Bu iki tepe, hem doğal bir manzaraya sahip hem de tarihi kalıntılara… Hellenistik dönemle tarihlendirilen birçok kalıntının yanı sıra manastır, antik tiyatro ve gözetleme burcu da bulunuyor. Kalıntıların çoğu Sarıyaka’da yer alıyor. Bu iki tepeye Kızılköy Mahallesi’nden ulaşabilirsiniz.

Turgut Köyü: Selimiye’den kolaylıkla ulaşılabilen Turgut Köyü, hem doğası hem de tarihiyle Selimiye gezilecek ve görülecek yerlerden biri. Turgut Kalesi, Turgut Şelalesi ve Hygassos Antik Kenti başta olma üzere köyü baştan sona keşfedin.

Akkum Koyu: Selimiye’nin en rağbet gören ve doğanın en güzel parçalarını gözler önüne seren bir noktadır Akkum Koyu. İlçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alan koy, Sığliman Koyu’na 500 metre kadar uzaklıkta kalıyor.

Kızkumu: Selimiye’ye 18 kilometre uzaklıktaki Orhaniye Köyü’nde yer alıyor Kızkumu. Dünyada eşi benzeri olmayan doğal bir güzelliğe sahip. Denizin üzerinde yürüme imkanı veren bölge, dünyanın her noktasından turist çekmekte olup, sizin de Selimiye gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Selimiye Yapılacak Aktiviteler

  • Selimiye’de tekne turlarına katılın. Kamelya Adası ve Dişlice Adası başta olmak üzere birçok noktayı keşfedin.
  • Turgut Köyü’ndeki şelalenin bulunduğu çevrede jeep safari yapın.
  • Selimiye plajlarında denizin tadını çıkarın, şnorkelle küçük dalışlar gerçekleştirin.
  • Marmaris Barlar Sokağı’na gidin ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenin. Selimiye’de çok fazla eğlence mekanı yok.
  • Her yıl haziran ayının son haftası düzenlenen Müzik ve Kültür Festivali’ne denk gelirseniz mutlaka katılın.
  • Selimiye’nin küçük çarşısında gezip, alışveriş yapın. Çam balı almayı unutmayın.
  • Selimiye’de Ne Yenir?

    Genellikle sahil kıyısına konuşlanmış olan Selimiye restoranlarında sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar dilediğiniz öğün yemek yiyebilirsiniz. Akdeniz ve Ege mutfağından etkilenen Selimiye’de özellikle balık restoranları ön plana çıkıyor. Deniz ürünlerinin ve otlu yemeklerinin tüketildiği bölgede; mevsimine göre balık çeşitleri, defne yaprağı, deniz börülcesi, midye ve kabak çiçeği dolmasını yemeden tatilinize son vermeyin.