Milas Gezilecek ve Görülecek Yerler

Zeytinlikuyu Plajı: Milas’ta denize girilen en popüler yer Zeytinlikuyu Plajı’dır. Kıyıkışlacık mevkiindeki plaj, ilçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Camiler: Milas’ın tarihine eşlik eden ibadet mekanları gezi noktalarınız arasında olabilir. Firuz Paşa Mahallesi’ndeki Firuz Bey Camii, Hacı Abdi Mahallesi’ndeki Milas Ağa Camii ve ilçenin en büyük ibadet mekanı olan Milas Ulu Camii sağlam mimarileriyle göz dolduruyor.

Antik Kentler: Milas gezilecek ve görülecek yerler arasındaki en popüler noktalar antik yerleşim alanlarıdır. Milas’ın köklü tarihine ışık tutan kalıntılarıyla turistlerin dikkatini çeken antik kentler arasındaki Labranda Antik Kenti, Keramos Antik Kenti, Herakleia Antik Kenti ve Euromos Antik Kenti’ni rotanıza dahil edebilirsiniz.

Müzeler: Bodrum Milas’ın sahip olduğu müzeleri gezebilirsiniz. Milas Müzesi’ndeki arkeolojik ve etnografik eserlerinin yanı sıra, İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi’ni gezi listenize ekleyin.

Bafa Gölü Milli Parkı: Bafa Gölü Milli Parkı, Milas’ın doğal güzelliğini bir çırpıda gözler önüne seriyor. Çevresini zeytin ve çam ağaçlarının sarmaladığı milli parkta irili ufaklı adalar bulunuyor. Ayrıca Herakleia Antik Kenti ve Latmos Antik Kenti de Bafa Gölü Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alıyor. Hem tarih hem de doğa gezintileri yapabilirsiniz burada.

Uyku Vadisi: Doğa yürüyüşlerinden hoşlanıyorsanız Uyku Vadisi’ni keşfe çıkabilirsiniz. Trekking için ideal bir nokta olan Uyku Vadisi’ne Gökçeler Köyü’nden ulaşılabiliyor. Vadiyi gezerken Gökçeler Mağarası’nı da görmeyi ihmal etmeyin.

Zeus Karios Tapınağı: Hisarbaşı Mahallesi’ne yakın bir konumda yer alıyor Zeus Karios Tapınağı. Olimpos’un baş tanrısı Zeus adına yapılan tapınak 3,5 metre yüksekliğe sahip olup, tek bir sütundan meydana geliyor.

Milas Yapılacak Aktiviteler

  • Milas plajlarında, özellikle Zeytinlikuyu Plajı’nda bol bol güneşlenip denizin tadını çıkarın.
  • Güllük Körfezi’nin masmavi sularında yelken açın.
  • Fotoğraf makinenizi yanınıza alıp, Milas’tan kalkan günlük tekne turlarına katılın.
  • Milas Pazarı’nda alışverişe çıkarak yöreye ait çam balı, zeytin, sebze ve meyvelerden alın. Ayrıca ünlü Milas halılarından bir tane edinin.
  • Milas’ta Ne Yenir?

    Muğla’nın tüm yöresel yemeklerini, özel tatlarını Milas’ta deneyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Ege’nin tüm bölgeleri gibi Milas’ta da ot yemeklerinin yeri ayrı. Taratorlu börülce, tepsi böreği, çıntar kavurması, turp ekşileme, kabak çiçeği dolması ve kuyu tandır Milas’ta yemeden dönmemeniz gereken yemekler arasında.