Sakarya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sakarya Nehri: Sakarya Nehri, ülkemizin en büyük üçüncü nehridir. Nehrin toplam uzunluğu 824 kilometredir ve çevresini saran yeşillikler arasında uzun bir keşif yolculuğu sunmaktadır. Sakarya Nehri, balık açısından oldukça zengindir ve olta balıkçılığı için de sık sık tercih edilir.

Sapanca Gölü: İzmit Körfezi’nin doğusunda yer alan Sapanca Gölü şehre gelen turistlerin uğramadan geçmediği bir bölgedir. Çevresindeki yeşil alanlar ve restoranların yanı sıra su sporlarına elverişli olması Sakarya’nın en vazgeçilmez noktası yapıyor Sapanca Gölü’nü. Gölün uzunluğu 16 kilometredir. Gölde birçok su sporunu deneyebilirsiniz.

Acarlar Longozu: Dünyada nadir görülen bir doğal güzelliğe sahiptir Acarlar Longozu. Longoz, su içindeki orman anlamına geliyor ve Karasu ilçesinde yer alıp dünyanın en büyük ikinci longozu olma özelliği taşıyor. Sakarya’nın en merak edilen bölgeleri arasındaki Acarlar Longozu hem doğasıyla hem de dinlendirici atmosferiyle keyifli bir gezi olacak sizlere.

Sakarya Yaylalar: Sakarya’nın en güzel parçalarını yaylalar oluşturuyor. Doğayla iç içe dinlendirici bir gezi programı yapacaksanız eğer; Pamukova’daki İnönü Yaylası, Taraklı’daki Karagöl Yaylası, Sapanca’daki Çiğdem Yaylası Sakarya gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edebileceğiniz noktalar arasında olmalı.

Sakarya Kaplıcaları: Sakarya, termal su kaynaklarıyla sağlık turizminin önemli bölgelerinden biri. Bu sebepten dolayı Sakarya termal otellerinin sayısı da oldukça fazla. Tatiliniz sırasında kaplıca bölgelerine gitmek istiyorsanız ilk olarak Kuzuluk Kaplıcaları’na çevirebilirsiniz rotanızı. Bir diğer seçenek ise Taraklı Kaplıcaları...

Sakarya Yapılacak Aktiviteler

  • Çark Caddesi’ndeki çarşıda alışveriş turuna çıkın.
  • Sapanca Gölü’nde su sporları aktivitelerine katılın. Kürek, yelken, katamaran, kano ve rüzgar sörfü deneyebileceğiniz aktiviteler arasında.
  • Karasu’daki uzun kumsalların tadını çıkarın, bol bol yüzün.
  • Sakarya’da Ne Yenir?

    Sakarya’nın hemen hemen her ilçesinde farklı seçenekler sunan birçok restoran bulunuyor. Zengin bir kültüre sahip olmasından dolayı Sakarya yöresel yemeklerini saymakla bitiremeyiz. Özellikle et, sebze ve tahılın ön planda olduğu yemeklerden; ıslama köfte, biryan, ezme fasulye, kara lahana ve keşkek ilk denemeniz gereken lezzetler arasında. Tatlılardan ise kabak tatlısı ve cevizli lokumu mutlaka denemelisiniz.