Adapazarı Gezilecek ve Görülecek Yerler

Deprem Müzesi: Biri 1967, diğeri 1999 yılında gerçekleşen büyük bir depremde çok fazla yıkım yaşayan Adapazarı’nda bir müze kurulması düşünülmüş ve bu müzede insanlara deprem olgusunu öğretmek amaçlanmıştır. Bundan dolayı 2000 yılında Deprem Müzesi’nin temelleri atıldı ve 2004 yılında ziyarete açıldı. Deprem Müzesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alıyor.

Çark Caddesi: Adapazarı’nın en hareketli noktasıdır Çark Caddesi. Cadde boyunca sıralanan restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılarken, hediyelik eşya dükkânlarında alışveriş yapabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü: Doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Poyrazlar Gölü, günlük ziyaretçi potansiyeli yüksek bir gezi noktasıdır. Göl ve çevresi genellikle mesire yeri olarak kullanılıyor. 154’ten fazla kuş türüne ev sahipliği yapması, bölgenin kuş cenneti olarak nitelendirilmesini sağlıyor. Tatlısu levreği, turna, kızılgöz, kerevit ve çapak gibi çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapan Poyrazlar Gölü’nde olta balıkçılığıyla ilgilenebilirsiniz.

Acarlar Longozu ve Sakarya Müzesi de Adapazarı gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil edebileceğiniz diğer noktalar.

Adapazarı Yapılacak Aktiviteler

  • Adapazarı’nın ünlü köy kahvaltısını yapmadan güne başlamayın.
  • Kuzuluk Kaplıcaları’na vakit ayırıp, termal sulardan yararlanın. Kaplıca bölgesi Adapazarı’na 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor.
  • Adapazarı’na 33 kilometre uzaklıktaki Sapanca Gölü’nde; su kayağı, yelken, katamaran ve rüzgar sörfü aktivitelerinden birini yapmadan gezinizi sonlandırmayın. Gölün çevresi doğa yürüyüşleri için de idealdir.
  • Alışveriş için Uzun Çarşı veya Çark Caddesi’ni tercih edin. Çeşitli hediyelik eşyalar ve yöresel ürünlerden mutlaka satın alın.
  • Adapazarı’nda Ne Yenir?

    Sakarya mutfağına hâkim olan Adapazarı’nda buğday ve tarımsal ürünler ön plana çıkıyor. Hamur işleri ve hayvansal gıdalar da yemeklerde kullanılan temel ürünler arasındadır. Islama köfte, keşkek, dartı, biryan ve pazı tavası denemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Genellikle hafif ve sağlıklı bir mutfağa sahip olan Adapazarı’nda alabalık restoranlarına gidebilir veya fast food ürünleri tüketebileceğiniz mekanları tercih edebilirsiniz.