Maçka Gezilecek ve Görülecek Yerler

Maçka Demokrasi Parkı: Meşe, çınar, kavak, ıhlamur ve ceviz ağaçlarının yoğunlukta olduğu Maçka Demokrasi Parkı, her yaş grubuna hitap eden bir gezi noktasıdır. Yeşil bir alana hâkim olan parkta; spor aletleri, çocuk oyun alanları ve lokanta yer alıyor. İçerisindeki Küçükçiftlik Park ise çeşitli etkinliklere ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

Atatürk Müzesi: İstanbul Maçka’ya yakın bir gezi noktası olan Atatürk Müzesi, Halaskargazi Caddesi üzerinde yer almakta. I. Dünya Savaşı sonrasında Atatürk’ün kız kardeşi ve annesiyle birlikte ikâmet ettiği bina, günümüzde zengin koleksiyonuyla müze olarak ziyarete açıktır. Erzurum Kongresi, Amasya Kongresi, Balkan ve İnönü savaşlarına ait birçok belgenin ve Atatürk’e ait kişisel eşyaların sergilendiği müze, perşembe ve pazar günleri dışında haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Askeri Müze: Harbiye’de yer alan Askeri Müze’nin tarihi 15. yüzyıla dayanıyor. Günümüzdeki bina, 1993 yılında inşa edilmiş olup, müzenin zengin koleksiyonu görülmeye değer niteliktedir. Askeri Müze, 28 salondan meydana geliyor ve yaklaşık 5 bin eser sergileniyor. Kalkanlar, kılıçlar, silahlar, zırhlar, askeri kıyafetler ve daha birçok parçanın bulunduğu müze, pazartesi ve salı günleri dışında haftanın diğer günleri ziyarete açık.

Saint Esprit Kilisesi: Harbiye Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Saint Esprit Latin Katolik Kilisesi, 1845-1846 yılları arasında yapılmış olup, günümüzün en önemli tarihi mekânları arasındadır. Papa temsilcisi Monsenyör Hillerau tarafından inşa ettirilen kilisenin mimarı Gaspard Fossati’dir. Kilisenin bir yer altı mezarlığı bulunuyor. Notre Dame de Sion Lises,’nin hemen arkasında yer aldığı için kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Maçka Yapılacak Aktiviteler

  • Maçka Demokrasi Parkı’nda yürüyüş yapın, gezintiye çıkın. Küçükçiftlik Park’taki konser ve düzenlenen çeşitli etkinlikleri kaçırmayın.
  • Şişli’deki çeşitli mağazaları ve alışveriş merkezlerini gezin.
  • Maçka’da Ne Yenir?

    Şişli Maçka’da Türk ve dünya mutfağına ait birbirinden lezzetli yemekleri damağınızla buluşturabilirsiniz. Et çeşitleri, ev yemekleri, zeytinyağlılar ve kebap çeşitleri Maçka restoranlarında tüketebileceğiniz lezzetlerin başında geliyor. Ayrıca bazı mekânların mönülerinde Karadeniz mutfağına ait yemekler de bulunuyor.