Adana Gezilecek ve Görülecek Yerler

Tarihi Yapılar: Adana’nın keyifle gezilen noktalarının bir kısmını tarihi yapılar oluşturuyor. Belli dönemlerden günümüze kadar gelen ve yüzyıllık bir tarihe sahip olan yapılardan Seyhan’daki Adana Ulu Camii, 21 gözlü Adana Taş Köprü, H.903 yılıyla tarihlendirilen Tuz Hanı, Karaisa sınırları içindeki görkemli Varda Köprüsü, Kozan’daki Anavarza Kalesi, Yılanlı Kale ve Feke Kalesi arasından dilediğinizi gezebilirsiniz.

Doğal Güzellikler: Ülkemizin sahip olduğu benzersiz doğanın en güzel parçalarını içinde barındırıyor Adana. Seyhan Nehri ve Ceyhan Nehri’nin tüm güzelliğini, Kozan’daki Horzum Yaylası’nın, Pozantı’daki Belemedik ve Akçatekir yaylalarının huzurlu atmosferinde şehrin doğasını keşfetmek için program yapabilirsiniz.

Antik Kentler: Adana’da sağlam kalıntılarıyla dikkatleri üzerine çeken üç antik kent bulunuyor. Kozan’daki Anavarza Antik Kenti’nde sur, sütunlu yol, hamam ve kilise kalıntılarını gezdikten sonra rotanızı Misis Antik Kenti’ne çevirebilirsiniz. Misis Antik Kenti’nde ise en eski kalıntı Neolitik Çağ ile tarihlendiriliyor. Misis, Ceyhan ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Tufanbeyli’deki Şar Antik Kenti ise diğer antik yerleşim alanları gibi oldukça ünlü bir bölge… Şar’daki kalıntıların çoğu da Roma dönemiyle tarihlendiriliyor. Adana gezilecek ve görülecek yerler listenize antik kentlere mutlaka yer verin.

Müzeler: Kültür ve tarihin sentezlendiği birçok müzeye sahiptir Adana. İlk olarak Adana Arkeoloji Müzesi’nin zengin koleksiyonunu görebilirsiniz. Sonrasında Misis Mozaik Müzesi, Adana Etnografya Müzesi ve Adana Atatürk Evi Müzesi rotanıza dahil olabilir.

Adana Yapılacak Aktiviteler

  • Seyhan Nehri ve Ceyhan Nehri kıyısında yürüyüş yapın.
  • Yumurtalık Plajı’nda denizin tadını çıkarın.
  • Adana’nın en gözde aktivitelerinden biri de rüzgar sörfüdür. Birkaç saatinizi rüzgar sörfüne ayırın.
  • Göksu Deresi’nde kano ve rafting turlarından birine katılın.
  • Adana’nın birçok noktasında yapılan atlı doğa gezilerine zaman ayırın.
  • Adana’da Ne Yenir?

    Akdeniz yemek kültürünün izlerini taşıyan bir mutfağa sahiptir Adana. Sofraları süsleyen yemeklerin birçoğunu bulgur ve un oluştururken diğer bir yarısını ise süt ürünleri ve et oluşturuyor. Ünü şehir dışını aşmış Adana kebabını bir de buradaki restoranlarda yemelisiniz. Ekşili topalak, süllüm, yüzük çorbası, düğün çorbası, içli köfte, sarımsaklı köfte ve sakatat dolması Adana yöresel yemeklerinden sadece birkaçı.