Alanya Merkez Gezilecek ve Görülecek Yerler

Damlataş Plajı: Alanya’nın denize girmek için en popüler noktasıdır Damlataş Plajı. Plajın ünü ülke sınırlarını aşmış olup, yerli turistler kadar yabancı turistlerce de sıklıkla tercih ediliyor. Damlataş Plajı “Mavi Bayrak” ödülü almış olup, sarı kumsallarıyla uzun ve güzel vakitler geçirmenizi sağlayacak.

Kleopatra Plajı: Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gelip, dinlendiği ve denize girdiği bir bölge olarak biliniyor Kleopatra Plajı. Damlataş gibi oldukça ünlü ve turkuaz rengi bir denize sahip. Aynı zamanda Alanya’nın Mavi Bayrak ödülü almış plajlarından biri. Plajın uzunluğu 2 kilometreyi buluyor.

Alanya Kalesi: İlçenin simgelerinden biri olan Alanya Kalesi, gerek köklü tarihi gerekse sahip olduğu manzarayla Alanya Merkez gezilecek ve görülecek yerler listenizde mutlaka yerini almalı. Hellenistik dönemle tarihlendirilen kale denizden 250 metre kadar yükseklikte bulunuyor ve 83 kulesi ile 140 burca sahip.

Alanya Müzesi: Alanya Müzesi, bölgede yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılmış birçok arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografik eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Müzedeki parçaların bir eşi benzeri bulunmadığı için değerli olup; Roma, Lidya, Bizans ve daha birçok medeniyetin kültürünü, tarihini gözler önüne seriyor. Etnografik eserlerin sergilendiği bölümde ise yöresel kadın ve erkek elbiseleri, çeşitli mutfak gereçleri bulunuyor.

Alanya Merkez Yapılacak Aktiviteler

  • Tatilinizin bir gününü tekne turuna ayırın ve Alanya’nın çevresindeki koyları keşfedin.
  • Alanya Kalesi’ne çıkıp kalenin göz dolduran manzarasını seyredin.
  • Köprülü Kanyon’da düzenlenen rafting turlarına katılın.

  • Gece saatlerini Alanya barlarında eğlenerek değerlendirin.
  • Alanya Merkez’de Ne Yenir?

    Akdeniz mutfağının çeşitli yemeklerini Alanya restoranlarında deneyebilir, yeni lezzetler keşfedebilirsiniz. Genellikle hafif bir yemek kültürüne sahip olan bölgede; ot, sebze ve deniz ürünleri ön plana çıkmakta… Taze ülübü yemeği, mevsimine göre balık, salata çeşitleri ve döğme aşı Alanya’da ilk tatmanız gereken lezzetler arasında. Ayrıca Antalya’yla özdeşleşen turunç reçelinin de tadına mutlaka bakmalısınız.