Gündoğdu Gezilecek ve Görülecek Yerler

Side Antik Kent: Tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyetine giren Side Antik Kenti, Gündoğdu gezilecek ve görülecek yerler listenize alabileceğiniz noktaların başında geliyor. Antik kent, İ.Ö. 7. yüzyılla tarihlendirilmektedir. Kymeliler tarafından kurulduğu tahmin edilmekle birlikte, en parlak dönemini Roma ile ilişki kurduğu zamanlarda yaşamıştır. Akdeniz’in önemli bir liman kenti olan Side Antik Kenti’nde; tiyatro, hamam ve kent surlarını görmek mümkün. Hamam kompleksi günümüzde Side Müzesi olarak kullanılıyor. Bölgeden çıkarılan tüm eserler Side Müzesi’nde sergileniyor.

Apollon Tapınağı: Side Antik Kenti’nin en gözde yapısı Apollon Tapınağı’dır. Güneşin, müziğin ve şiirin Tanrısı Apollon’a adanmış olan tapınağın sadece taş sütunları günümüze gelmiş olsa da, ilk yapıldığı dönemlerde dikdörtgen bir mimariye sahip olduğu anlaşılıyor.

Manavgat Şelalesi: Manavgat Şelalesi, Gündoğdu tatilinizde tabiatın en güzel noktasına yolculuk yapacağınız yerlerin başında geliyor. Şelalenin Gündoğdu’ya olan uzaklığı yaklaşık 16 kilometre. Manavgat Çayı’nın üzerinde yer alan şelalenin çevresi piknik ve doğa yürüyüşleri için de ideal bir yapıya sahip.

Gündoğdu Yapılacak Aktiviteler

  • Gündoğdu ve Side plajlarında denize girip yılınızın tüm yorgunluğu serin sulara bırakın. Yanınızda şnorkel varsa mutlaka küçük dalışlar yapın.
  • Side tekne turlarıyla; Sorgun, Titreyengöl, Çolaklı, Kızılağaç gibi Manavgat’ın birçok noktasını gezin. Tekne turları boyunca Torosların ve Akdeniz’in eşsiz manzaraları sizlere eşlik edecek.
  • Side’de düzenlenen binicilik turlarına katılarak İngiliz ve Arap atları eşliğinde gezintilere çıkın.
  • Özellikle Side otellerinin organize ettiği animasyon ve çeşitli gösterilere katılın. Eğer daha hareketli bir gece geçirmek isterseniz rotanızı Side barlarına çevirebilirsiniz.
  • Gündoğdu’da Ne Yenir?

    Antalya mutfağı her ne kadar zengin yöresel yemekleriyle ön plana çıksa da, önemli bir turizm bölgesi olmasından dolayı Türk ve dünya mutfağına ait lezzetler sunan restoranlara da sahiptir. Manavgat Gündoğdu restoranlarında ise balık çeşitleri ve zeytinyağlı gibi Akdeniz’e özgü tatları damağınızla buluşturabilirsiniz. Börülce salatası, kalamar, midye dolma, enginar dolma, kabak çiçeği dolması, bal kabağı yemeği, kabak cintmesi ve ekşili tarhana Manavgat Gündoğdu yöresel yemekleri arasındadır. Manavgat Merkez’deki restoranları tercih ettiğinizde yöreye özgü çeşitli mezelerin de tadına mutlaka bakmalısınız.