Edremit Gezilecek ve Görülecek Yerler

Antandros Antik Kenti: Altınoluk beldesinde bulunan Antandros Antik Kenti, köklü bir geçmişe sahip. Tarihi M.Ö. 7.- 8. yüzyıla dayanan antik kentte arkeolojik kazı çalışmaları yapılmış, birçok eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Bazı eserler Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Antandros, günümüzde açık hava müzesi olarak ziyarete açık olup, Edremit’te gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: Alibey Kudar tarafından hayata geçirilen Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkiye’de açılan ilk köy müzesi olma özelliği taşıyor. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde Orta Asya’dan Türkiye’ye göç etmiş Türk boylarının çadırları, kıyafetleri, halıları gibi kültürel özelliklerini yansıtan eşyalar sergileniyor.

Hasan Boğuldu Göleti: Kaz Dağı’nın yamaçlarında bulunan Hasan Boğuldu Göleti, Edremit’in doğasını gözler önüne seren ve çevresiyle de keşfedilecek birçok nokta sunan gezi alanlarından biri. Kuş sesleri arasında piknik yapmak isteyenlerin yaz sezonu boyunca ilgisini gören gölet, hasan adındaki bir aşıktan alır ismini.

Güre Kaplıcaları: Edremit’in şifalı suları da en az doğası ve tarihi kadar meşhur. Özellikle Güre Kaplıcaları… Güre Kaplıcaları, hem Türk hem de Belçikalı uzmanlar tarafından incelenmiştir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir içeren termal suların kireçlenme, romatizma, guatr, sedef ve kadın hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Güre’deki kaplıcaların Roma döneminden bu yana kullanıldığı tahmin ediliyor. Kaplıca çevresinde birçok konaklama tesisi de mevcut.

Edremit Yapılacak Aktiviteler

  • Akçay ve Altınoluk plajlarında denize girip güneşlenerek yaz tatilinin tadını çıkarın.
  • Jeep safari turlarına katılarak Kaz Dağı Milli Parkı’nın doğasını keşfedin.
  • Sarıkız efsanesinin yaşandığı Sarıkız Tepesi’ne çıkın. Yolculuk boyunca fotoğraf makinenizi yanınızda taşıyın.
  • Şahinderesi Kanyonu ve Kaz Dağı Milli Parkı’nda yürüyüşler yapın, gezinizi güzel bir piknikle sonlandırın.
  • Edremit Körfezi’nin belli noktalarında dalış turları düzenleniyor. Turlara katılarak körfezin sualtı dünyasını keşfedin.
  • Edremit gece hayatı yaz sezonunun gelmesiyle birlikte hareketleniyor. Güneşin batışıyla birlikte canlı müzik dinleyeceğiniz mekanlara gidin. Daha sakin bir akşam için sahil kıyısındaki restoranları tercih edin.
  • Edremit’te Ne Yenir?

    Balığın, zeytinyağının, deniz ürünlerinin yeri ayrıdır Edremit’te. Balıkesir mutfağının özelliklerini taşıyan Edremit yöresel yemeklerinde ot ve sebzeler de sıklıkla kullanılır. Manav tarhanası, mürdüm aşı, saçaklı mantı, börülce, kabak çiçeği kızartması ve daha birçok Ege lezzeti Edremit restoranlarının mönülerinde mevcut. Edremit balık restoranlarına giderek balığın ızgara, buğulama ve kızartma çeşitlerini damağınızla buluşturabilirsiniz. Masanızda bir içkiye yer verdiyseniz eğer, bölgenin ünlü mezelerini de mutlaka deneyin.