Gönen Gezilecek ve Görülecek Yerler

Babayaka Kalesi: Babayaka Köyü’nde yer alan kale kalıntısı, Gönen gezilecek ve görülecek yerler listenize alabileceğiniz bir nokta. Kalenin Büyük İskender tarafından inşa ettirildiği biliniyor.

Alacaoluk Kalesi: Büyük İskender’in Gönen’de inşa ettirdiği iki kaleden biri de Alacaoluk Kalesi’dir. Günümüze sadece kalenin temel kalıntıları gelebilmiş olsa da, Gönen’e gelen turistlerin ziyaret duraklarından biri olmaya devam etmekte… Alacaoluk Kalesi, aynı ismi taşıdığı ve ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Alacaoluk Köyü’nde bulunuyor.

Gönen Şehir Parkı: Bölgenin en yeşil alanlarından sadece biri olan Gönen Şehir Parkı, turistler tarafından hem dinlenmek hem de eğlenmek için sıklıkla ziyaret ediliyor. Parkta kestane, çınar ve ıhlamur gibi asırlık ağaçlar bulunuyor. Turistler tarafından sürekli gezildiği için köy halkı parkın içinde tezgâhlar açıp, yöreye özgü ürünler satıyor.

Gönen Kaplıcaları: Gönen, termal su zenginliğiyle meşhur bir ilçe. Balıkesir Gönen kaplıcalarının; romatizma, boyun fıtığı ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmekte olup, Gönen termal otellerinde rahatsızlıklara göre tedavi süreçleri başlatılıyor. Ekşidere Köyü'ndeki veya ilçe merkezindeki kaplıcaları tercih edebilirsiniz.

Gönen Yapılacak Aktiviteler

  • Gönen’de bisiklet turuna çıkın. Bu küçük ilçenin tüm güzelliklerini fotoğraf karelerine yansıtmak için bisiklet turunuzda yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.
  • Gönen Mozaik Müzesi’ndeki göz alıcı mozaiklerini görmeden evinize dönmeyin. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olan birçok parçayı da müzede görmek mümkün.
  • Termal su bakımından zengin olan Gönen’de şifalı kaplıcalara bol bol vakit ayırın.
  • Gönen’de Ne Yenir?

    Balıkesir’in yöresel mutfağına ait birçok lezzeti Gönen’de damağınızla buluşturabilirsiniz. Yeni tatlar keşfedeceğiniz Gönen restoranlarında; saçaklı mantı, tavuklu mantı, sura, keşkek, tirit denemenizi önerdiğimiz lezzetler arasında. Höşmerim ve Balıkesir kaymaklısı da Balıkesir Gönen’in yöresel tatlılarıdır.