Kurşunlu Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kurşunlu Hamamı: En son Hicri 1327 yılında yenilendiği tahmin edilen Kurşunlu Hamamı, bölgenin tarihi yapılarından biri. Ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen hamamın yapımında moloz taş kullanıldığı görülüyor. Çok eski dönemlerden bu yana kaplıcalardan yararlanıldığının bir kanıtıdır Kurşunlu Hamamı.

Pazar Camii: Kitabesindeki bilgiye göre 1717 yılında inşa edilmiş olan Pazar Camii, Kurşunlu’nun merkezinde yer alıyor. Cami, en son 1982 yılında restore edilmiş. Kurşunlu gezi listenizde Pazar Camii’ne de yer verebilirsiniz.

Kurşunlu Kaya Mezarları: Çankırı’nın tarihi noktalarından biri olan Kurşunlu Kaya Mezarları, Köprülü ve Kapaklı köyleri arasında bulunuyor. Kayalara oyulmuş olan her mezar odası birbirine bağlı ve Yadikapılı Kaya Mezarları olarak da adlandırılıyor.

Kurşunlu Yapılacak Aktiviteler

  • Kaplıcalarıyla ünlü bölgede termal sulara girmek, tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atacak. Kurşunlu Kaplıcaları’nın birçok hastalığa şifa olduğu biliniyor. Bölgede konaklayabileceğiniz termal oteller de bulunuyor.
  • Kurşunlu’nun doğasında uzun yürüyüşler yapın. Tertemiz havada yapacağınız yürüyüşler tüm stresinizi üzerinizden atmanızı sağlayacak.
  • Kurşunlu’da Ne Yenir?

    Çankırı mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini Kurşunlu’da yer alan restoran ve lokantalarda yiyebilirsiniz. Kurşunlu yöresel yemeklerinin temelini buğday ürünleri oluşturuyor. Mantarlı keşkek, cızlama, çullama, bazlama, pelverde, cevizli hamur, güveç ve ekme helvasını Kurşunlu restoranlarında mutlaka denemelisiniz.